Informacje
 • NASA wybrała miejsce lądowania na Marsie

  20-11-2018 19:54 Nie będzie łatwo
  Dźwięki zarejestrowane przez sejsmometr na InSight Foto: NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University | Video: NASA

  Po pięciu latach poszukiwań NASA wybrała krater Jezero jako miejsce lądowania łazika w ramach misji "Mars 2020". Naukowcy chcą dzięki niej dowiedzieć się, czy na Czerwonej Planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie.

  Misja łazika "Mars 2020", która ma być kolejnym etapem eksploracji Czerwonej Planety, wystartuje w lipcu 2020 roku. Wybór miejsca, gdzie wyląduje łazik NASA, nie był prosty. Naukowcy przez pięć lat analizowali dane pochodzące z ponad 60 lokalizacji, w których mógłby zostać on umieszczony. Najbardziej odpowiedni wydał im się krater Jezero.

  Zbadają ziemię i skały

  Podczas misji naukowcy chcą zbadać, czy na planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie prostym organizmom. Oprócz tego, łazik ma pobrać próbki marsjańskiej ziemi i skał.

  - Pobranie próbek z tego unikatowego obszaru zrewolucjonizuje nasze myślenie o Marsie oraz jego zdolności do podtrzymania życia - powiedział Thomas Zurbuchen z Dyrekcji Misji Naukowej NASA.

  Co jest na dnie krateru?

  Krater Jezero znajduje się na zachodniej krawędzi Isidis Planitia, basenu uderzeniowego (zagłębienia spowodowanego upadkiem meteorytu, planetoidy lub komety) położonego na północ od marsjańskiego równika. Zachodnie Isidis to ciekawy pod względem naukowym obszar.

  Naukowcy prowadzący misję sądzą, że krater o średnicy 45 kilometrów, który mógł być kiedyś deltą rzeki, zachował molekuły organiczne oraz ślady mikrobiologiczne z wody i osadów, wpływających do niego miliardy lat temu.

  Tak wygląda krater Jezero:

  Problemy z lądowaniem

  Dużym wyzwaniem jest jednak samo lądowanie w kraterze. Znajdują się tam bowiem liczne głazy i skały oraz różnorodne formy terenu, na przykład klify. Jak mówił Ken Ferley z Jet Propulsion Laboratory, walory tego obszaru były już brane pod uwagę przez naukowców planujących badanie Marsa. Jednak zagrożenia czyhające na łazik podczas manewru lądowania były uznawane za zbyt poważne.

  - To, co niegdyś było poza naszym zasięgiem, dzięki zespołowi inżynierów i postępowi technologicznemu wydaje się teraz możliwe - dodał Ferley.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ziemia jest płaska
  Ten cały kosmos to kłamstwa NASA i Całego świata dla wyciągnięcia pieniędzy i władzy nad ludźmi
  ~haha /2018-12-13 23:45
 • Cydonia
  Dlaczego nie lądują na Cydonii, gdzie mogliby sprawdzić twarz i piramidy na ile są prawdziwe???
  ~DOMEKSJ /2018-11-21 17:04
 • Bajki z NASA
  Niech najpierw sprobuja wyladowac na ksiezycu , dobra instytucja od wyciagania kasy od panstwa
  ~gosc /2018-11-21 06:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...