Informacje

 • NASA zgubiła dwie sondy kosmiczne

  07-02-2019 21:41

  Dryfują gdzieś poza orbitą Marsa

  Sonda InSight wylądowała na Marsie Foto: NASA/JPL-Caltech | Video: TVN24

  Naukowcom z NASA od ponad miesiąca nie udaje się skontaktować z dwiema sondami znajdującymi się za orbitą Marsa. Będą podejmować kolejne próby połączenia się z nimi, ale zrobią to dopiero latem.

  Mowa o sondach Mars Cube One, nazwanych na cześć dwóch postaci z amerykańskiego filmu animowanego z 2008 roku "WALL-E" - WALL-E i EVE. Obie sondy, wielkości walizki, wysyłały na Ziemię dane zebrane podczas lądowania na Marsie sondy InSight w listopadzie 2018 roku.

  Według obliczeń WALL-E znajduje się obecnie w odległości 1,6 miliona kilometrów od Marsa, a EVE jest jeszcze dalej - 3,2 miliona kilometrów. Z pierwszą z sond naukowcy ostatni raz połączyli się 29 grudnia, a z drugą - 4 stycznia.

  Załoga misji ma kilka teorii na temat tego, co mogło być powodem utraty kontaktu z sondami. Niewykluczone, że czujniki światła, z pomocą których WALL-E i EVE ładują swoje baterie, nie działają prawidłowo na skutek oddalania się sond od Słońca. Żadna z sond nie zbliży się do naszej dziennej gwiazdy aż do lata, ale kiedy to się stanie, załoga misji spróbuje skontaktować się z nimi.

  Przesuwanie granic

  Nawet jeśli kontakt z obiektami zostanie utracony bezpowrotnie, inżynierowie i tak uznają Mars Cube One za spory sukces.

  - Ta misja od samego początku polegała na tym, aby przesuwać granice możliwości miniaturyzacji technologii i patrzeć, jak daleko w przestrzeń kosmiczną może ona nas zabrać - powiedział Andy Klesh, główny inżynier misji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...