Informacje
 • Nauczono foki "śpiewać" i "mówić". Posłuchaj

  23-06-2019 11:51 W eksperymencie wzięły udział trzy foki
  Klaszczące foki szare Foto: Reuters | Video: Dr Ben Burville, Newcastle University

  Naukowcy nauczyli trzy młode foki "śpiewać" i "wymawiać" ludzkie głoski. Eksperyment miał na celu pomoc w opracowaniu nowego modelu do walki z zaburzeniami mowy.

  Z najnowszych badań naukowców pracujących na szkockim Uniwersytecie w St. Andrews wynika, że foki szare mają możliwość kopiowania mowy i melodii przy użyciu takiego samego mechanizmu co ludzie.

  Profesor Vincent Janik ze Szkockiego Instytutu Oceanicznego (SOI) stwierdził, że wyniki eksperymentu przeprowadzonego na trzech młodych fokach mogą zostać wykorzystane jako nowy model do badania zaburzeń mowy, zapewniając "lepsze zrozumienie ewolucji uczenia się wydobywania głosu".

  Zola, Gandalf i Janice

  Foki o imionach Zola, Gandalf i Janice zostały najpierw przeszkolone, aby odpowiednio wydawać dźwięki. Potem nauczono je określonych wysokości i tonów odgłosów, aby stworzyć "mowę" jak najbardziej przypominającą ludzką. Ich zdolność do uczenia się nowych dźwięków była analizowana poprzez monitorowanie formantów - pasm częstotliwości w dźwięku, w granicach którego tony składowe ulegają wzmocnieniu (zbiór wszystkich formantów danego dźwięku określa jego barwę).

  Najbardziej biegła w naśladowaniu dźwięków okazała się foka Zola. Naukowcy nauczyli ją odtwarzania melodii z popularnej piosenki dla dzieci "Twinkle, Twinkle, Little Star". Gandalf i Janice przysposobili sobie precyzyjne "wymawianie" kombinacji samogłosek.

  Amanda Stanbury z zoo w teksańskim El Paso, dowodząca zespołem naukowców, powiedziała, że badania opierały się na niepotwierdzonych wcześniej doniesieniach dotyczących elastyczności foczych wokalizacji.

  Foka zamiast naczelnego

  Naukowcy tłumaczyli, że do badań nie mogli wykorzystać człowieka, ponieważ nie ma możliwości odizolowania noworodka, aby od samego początku kontrolować jego środowisko słuchowe. Takiego problemu nie ma ze szczeniętami fok, które zostają naturalnie oddzielone od matek dwa lub trzy tygodnie po urodzeniu.

  Posłuchaj, jak śpiewają foki:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • fajna
  foczka
  ~ala /2019-06-23 13:49
 • ochujeliscie
  normalne dzwieki
  ~holy /2019-06-23 13:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia o nazwie Wiktoria zna...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...