Informacje
 • Nie tylko rekordowy czerwiec.
  Zakończyliśmy jedno z najgorętszych półroczy

  17-07-2019 12:44 Od czasu prowadzenia pomiarów
  2019 rok będzie jednym z trzech najcieplejszych lat w historii (WMO) Foto: Shutterstock/data.giss.nasa.gov | Video: WMO

  Według najnowszych badań Goddard Institute for Space Studies, ośrodka NASA, okres od stycznia do czerwca 2019 roku to drugie najcieplejsze półrocze, jakie zarejestrowano od początku prowadzenia analiz. Klimatolodzy, chociaż biją na alarm, nie są zaskoczeni. Jak twierdzą, istnieją ogromne szanse, że cały rok 2019 może być najgorętszym w historii.

  Prowadzone od 1880 roku badania dotyczące klimatu jasno wykazały, że ubiegły miesiąc uplasował się jako najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów. Również w Polsce było wyjątkowo upalnie, 26 czerwca padł rekord temperatury dla tego miesiąca. Jak się okazuje, to nie jest koniec przerażających statystyk. Według najnowszych danych NASA, pierwsza połowa 2019 roku to jedno z najcieplejszych półroczy w historii. Goręcej było tylko w 2016 roku.

  - W tym momencie nieunikniony wzrost globalnej temperatury jest całkowicie przewidywalny - powiedziała Sarah Green, chemik środowiskowa z Uniwersytetu Technologicznego w Michigan. Jak zauważyła, najnowsze dane NASA to kolejny dowód na to, że modele klimatyczne dokładnie przewidziały ciągłe ocieplanie się Ziemi spowodowane emisją gazów cieplarnianych do atmosfery.

  - Jak pokazaliśmy w ostatnich pracach, rekordy ciepła z ostatnich lat po prostu nie mogą być wyjaśnione bez uwzględnienia wpływu, jaki wywieramy na planetę poprzez spalanie paliw kopalnych i wynikający z tego wzrost stężenia gazów - tłumaczył klimatolog Michael Mann, dyrektor Centrum Nauki Systemu Ziemskiego (ESSC) na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii.

  Szkodliwy dwutlenek węgla

  Badania pokazują, że od co najmniej 800 tysięcy lat poziom stężenia dwutlenku węgla utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednak zarówno w historycznym, jak i geologicznym zapisie nie widać tak szybkiego tempa wzrostu, jak przez ostatnie lata.

  - Najnowsze dane są tylko kolejnym przypomnieniem, jak wielki wpływ na kondycję klimatyczną ma człowiek - powiedział Mann. Dodał, że oddziaływania widać między innymi zarówno w częstotliwości pojawiania się ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak i w rosnącej temperaturze.

  Pożary, powodzie, topnienie lodowców...

  Naukowcy podają też kilka innych przykładów szkodliwego wpływu. Zauważają, że przez ostanie 30 lat w Stanach Zjednoczonych pożary zaczęły trawić dwa razy więcej terenu, szczególnie roślinnych i zalesionych. Wspomniano tu o ostatnich pożarach nękających Alaskę oraz o zeszłorocznych pożarach w Kalifornii, które łącznie pochłonęły ponad 101 tysiąca hektarów terenu.

  Badacze wskazali także przykład Grenlandii, drugiego największego lądolodu na świecie, który zaczyna topnieć w zastraszającym tempie. Jak oszacowali naukowcy, w jeden dzień - 13 czerwca 2018 roku - ubyły tam blisko 2 miliardy ton lodu.

  Kolejną konsekwencją są coraz częściej występujące powodzie, często o ogromnym zasięgu, spowodowane silnymi opadami. To również jest skutek wzrostu temperatury, ponieważ podwyższenie jej o jeden stopień Celsjusza skutkuje zwiększoną o około 7 procent emisją pary wodnej do powietrza. Jedna z ostatnich ogromnych i zaskakujących powodzi nawiedziła Syberię.

  Jednak generalnie w atmosferze obserwuje się i wzrosty, i spadki temperatury.

  - Z roku na rok wahania globalnej temperatury mogą być spowodowane zjawiskami takimi, jak El Niño. Mimo to w dłuższej perspektywie globalna temperatura ciągle rośnie - powiedział Makiko Sato, naukowiec z Goddard Institute for Space Studies.

  Więcej o prawdopodobieństwie powstania El Niño w tym roku przeczytasz TUTAJ.

  Pesymistyczne prognozy

  Jak zauważyła NASA, ten rok będzie jednym z najgorętszych, ponieważ tegoroczna temperatura z okresu styczeń-czerwiec była wyższa o 1,4 stopnia Celsjusza od średniego wzorca temperatury z końca XIX wieku. Ponadto - jak podają statystyki - w ciągu ostatnich 19 lat, 18 z nich zostało uznane za rekordowe pod względem wysokości temperatury. Pięć plasujących się najwyższej w tym rankingu to pięć ostatnich lat.

  - Dopóki władze poszczególnych krajów nie podejmą decyzji, które będą zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, temperatura wciąż będzie rosła - stwierdziła Sarah Green.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Lech a tymczasem będziemy sprowadzać mięso z Ameryki Południowej
  A że tam wycina się lasy na potęgę i jeszcze do tego przyczyni niby chroniąca środowisko UE, to nieważne.
  ~Nick /2019-07-18 17:02
 • Alarmujące statystyki NASA
  Nawet,gdyby w tym podzielonym świecie wszystkie kraje podjęły decyzję o zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych,to temperatura nadal będzie rosła Wysokie stężenie CO2 i metanu w atmosferze utrzymuje się od kilkuset do 1000 lat, zanim zacznie spadać.Proces odchodzenia od energetyki węglowej do ekologicznej,to proces na kilkadziesiąt lat.Przez taki długi okres mamy skupiać się wyłącznie na tym,nie robiąc nic więcej? Do tego czasu może zabraknąć nam żywności i wody.Wszyscy widzimy,jak nienaturalnie klimat szybko się zmienia. Europa,zwłaszcza środkowa wysycha.UE powinna podjąć błyskawiczne działania np.na zalesianiu Europy, Afryki,magazynowanie wody,stworzenie systemów nawadniania dla całego naszego kontynentu,jak również terenów pustynnych Afryki.Nie może być tak,aby rolnicy w Polsce co roku wyciągali ręce do rządu po pieniądze na pokrycie strat z powodu suszy,bo to jest droga do biedy.Jeśli nie UE,to polski rząd w współpracy z polskimi rolnikami powinien zacząć działać jak najszybciej. Nie można czekać z założonymi rękoma,aż nam zmniejszy się stężenie CO2 w atmosferze,bo moim zdaniem to nie nastąpi, tylko przeciwnie,będzie wzrastało do niewyobrażalnych rozmiarów.
  ~Lech /2019-07-18 15:52
 • Wszystko przez ocieplenie klimatu, kolejne rekordy pewne
  Właściwie co miesiąc, co chwila jakieś rekordy padają. Takich wiadomości będzie coraz więcej z racji globalnego ocieplenia.
  ~Nick /2019-07-17 18:03
 • Ładne mi ocieplenie klimatu!
  Za to teraz pizga złem!
  ~hgh /2019-07-17 15:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...