Informacje
 • Nożycami i nożem rozpruli izolację.
  Kosmonauci znaleźli dziurę w Sojuzie

  12-12-2018 09:10 Spacer trwał niemal osiem godzin
  Polska z pokładu ISS Foto: Reuters TV | Video:  

  Dwóch rosyjskich kosmonautów odbyło we wtorek niemal ośmiogodzinny spacer kosmiczny z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przecięli warstwę izolacyjną Sojuza i dostali się do małej dziury, która spowodowała pod koniec sierpnia spadek ciśnienia.

  Spacer Olega Kononenko i Siergieja Prokopjewa rozpoczął się we wtorek o godzinie 17 czasu polskiego. Transmisję przeprowadziły Rosyjska Korporacja Państwowa ds. Aktywności Kosmicznej Roskosmos oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA.

  Po ponad pięciu godzinach spaceru kosmonauci dotarli do miejsca, gdzie znajduje się otwór. Rozpruli i usunęli za pomocą noża i długich nożyczek zewnętrzną warstwę izolacji wokół dziury. Rosyjskie centrum kontroli misji przekazało pracującym kosmonautom prośbę o ostrożność. Używanie ostrych narzędzi przez kosmonautów, kiedy są na zewnątrz ISS, jest bowiem szczególnie niebezpiecznie. Naraża ich na uszkodzenie kombinezonu.

  Kiedy już mogli przyjrzeć się dwumilimetrowemu otworowi, Kononenko pobrał próbki z zewnętrznych powłok modułu orbitalnego. Zostaną poddane analizie.

  Na początku zakładano, że spacer będzie trwał sześć godzin. Kosmonauci wrócili na pokład stacji później - po siedmiu godzinach i 45 minutach.

  Przyczyna powstania otworu nie jest jasna

  Dziurka została odkryta 29 sierpnia bieżącego roku. Po konsultacjach z kontrolerami lotu z Rosji i USA dowódca Siergiej Prokopjew za pomocą żywicy epoksydowej zatkał otwór od wewnątrz. Nie było wtedy konieczności wychodzenia w przestrzeń kosmiczną.

  Pierwsze teorie mówiły o tym, że w statek Sojuz uderzył mikrometeoryt, jednak przyczyna powstania otworu o średnicy dwóch milimetrów nie jest jednoznacznie potwierdzona. W ustaleniu jej mają pomóc próbki pobrane podczas spaceru.

  Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić między innymi na lepsze poznanie funkcjonowania ludzkiego organizmu w takich warunkach.

  Więcej o zdarzeniu pisaliśmy tutaj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To nie jest spacer
  Spacer to forma miłego spędzania czasu. Jest to ich ciężka praca, a nie spacer.
  ~Obserwator /2018-12-12 11:14
 • Narzędzia jak z Castoramy :)
  Narzędzia jak z Castoramy :)
  ~Yey /2018-12-12 10:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...