Informacje

 • Oto pająk, który zjada kijanki i motyle

  10-12-2017 12:25

  Został odkryty w 2014 roku

  Skaczący pająk i większa od niego ofiara

  Foto: Sagar Satpute

  Gdy naukowcy odkryli w Indiach nowy gatunek pająka, nie spodziewali się, że będzie on polował na znacznie większe od siebie ofiary. Ku ich zdumieniu, pajęczak w najlepsze konsumował przerastającą go kijankę.

  W przełęczy Kumbharli Ghat w Indiach Zachodnich w 2014 roku naukowcy odkryli nowy gatunek pająka z rodziny skakunowatych. Przyłapali go na gorącym uczynku: ogromny pająk zaczaił się wówczas na kijanki, które z apetytem pałaszował. Jak się okazało, pająk ten jest w stanie upolować ofiary znacznie od niego większe - ćmy, kijanki czy motyle.

  W grudniu na światło dzienne wyszła analiza zwyczajów łowieckich nowego gatunku pająka. Dokonał jej międzynarodowy zespół badawczy z uniwersytetów z Indii oraz Wielkiej Brytanii. Artykuł ukazał się w czasopiśmie naukowym "Peckhamia".

  Pogromca kijanek

  Jeszcze w 2014 roku ten drobny brązowo-czarny pająk był całkowicie nieznany nauce. Obwołano go salticidem (Salticidae) lub pająkiem skaczącym. Naukowcy przez przypadek odnaleźli go, gdy polował na gromadzące się wzdłuż brzegów stawu kijanki. badacze doszli do wniosku, że nie powinno się odrywać go od uczty i środowiska naturalnego, pająk pozostał więc na swoim miejscu. Na miejscu ustalono jedynie, że najpewniej jest spokrewniony z rodziną znaną jako Hasarius adansoni.

  To, co tak naprawdę zadziwiło naukowców, to finezja, z jaką pająk poluje na kijanki, które nie są "typowym" posiłkiem arachnidów. To, że gustują one w rozwiniętym już skrzeku, zaniepokoiło badaczy - dieta pająków skaczących nigdy nie obejmowała wyławianych z wody kijanek.

  Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy pająki polowały na zdobycz, która najwyraźniej przekracza ich poziom lub żyje pod wodą. Istnieją gatunki pajęczaków zwane faktycznie pająkami wędkarskimi (Dolomedes). W ich menu znajdują się nawet dorosłe żaby.

  Naukowcy planują jak najszybciej zorganizować kolejną ekspedycję, by zapoznać się z tym tajemniczym gatunkiem i przebadać jego niecodzienne nawyki. W skład zespołu badawczego najpewniej wejdą odkrywcy nowego gatunku - między innymi Sagar Satpute, który jest kierownikiem programu z Towarzystwa Historii Naturalnej Bombaju (ang. Bombay Natural History Society (BNHS)), Nikhil Sawant, Javed Ahmed oraz David E. Hill.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...