Informacje

 • Pierścienie Saturna mogą być od niego dużo młodsze

  18-01-2019 09:46

  Najnowsze badania NASA

  Saturn traci swoje pierścienie Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute | Video: NASA's Goddard Space Flight Center

  Pierścienie Saturna wcale nie muszą być tak stare jak sama planeta. Najnowsze dane NASA pokazują, że mogły powstać w ciągu ostatnich 100-10 milionów lat.

  W czwartek naukowcy z NASA ogłosili najnowsze wyniki badań. Okazuje się, że pierścienie Saturna mogły powstać stosunkowo niedawno.

  Na podstawie obliczeń masy pierścieni, dokonanych w oparciu o pomiary grawitacyjne planety zebrane przez sondę Cassini, udało się ustalić, że prawdopodobnie uformowały się w ciągu ostatnich 10-100 milionów lat.

  Najnowsze odkrycie stoi w kontrze do tego, co uważają niektórzy astronomowie. Nie brak głosów, że pierścienie Saturna utworzyły się krótko po uformowaniu się planety, czyli około 4,5 miliarda lat temu.

  Misja sondy Cassini

  Nowych danych dostarczyła naukowcom z NASA sonda Cassini, która przez lata badała Saturna, a 15 września 2017 roku została zniszczona, planowo spalając się w atmosferze planety. Wcześniej udało się jej jednak dostarczyć wielu cennych danych dotyczących jednego z gazowych olbrzymów Układu Słonecznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...