Informacje
 • Pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny odwołany

  26-03-2019 21:49 NASA tłumaczy powody

  Anne McClain, jedna z dwóch astronautek, które miały wziąć udział w pierwszym wyłącznie kobiecym spacerze kosmicznym, pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA nie zdąży do tego czasu przygotować dla McClain odpowiedniego skafandra.

  NASA odwołała plany zorganizowania pierwszego spaceru kosmicznego, w którym udział miały wziąć wyłącznie astronautki Anne McClain i Christina Koch. Spacer odbędzie się w piątek, ale nie weźmie w nim udziału McClain. Wraz z Koch w przestrzeń kosmiczną wyjdzie mężczyzna - Nick Hague. Pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do tego czasu nie zdążą przygotować McClain odpowiedniego skafandra.

  McClain wzięła już udział w spacerze podczas obecnie trwającej ekspedycji w ubiegły piątek, także wraz z Haguem. Jak podała rzeczniczka NASA Stephanie Schierholz, wtedy McClain zdała sobie sprawę, że woli skafander (a zwłaszcza jego górną część) w średnim rozmiarze, niż ten w dużym, który miała założyć poczas pierwszego wyłącznie kobiecego spaceru kosmicznego.

  Nie liczba skafandrów, a czas

  Wcześniej pojawiła się informacja o tym, że NASA na pokładzie ISS nie ma wystarczającej liczby torsów w rozmiarze średnim, jednak zostało to zdementowane. "Dla pewności: na pokładzie stacji znajduje się więcej niż jeden tors w rozmiarze średnim. Aby nie zaburzyć harmonogramu, szybciej i bezpieczniej jest zmienić osoby przydzielone do wzięcia udziału w spacerze, niż dokonywać zmian w skafandrach" - podano na Twitterze. Skafander McClain potrzebowałby dopasowania.

  McClain ma wziąć udział w kolejnym spacerze kosmicznym wraz z astronautą Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej Davidem Saint-Jaquesem 8 kwietnia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...