Informacje
 • Pogoda nie ułatwi obserwacji. W nocy szczyt aktywności Orionidów

  20-10-2018 09:38 Warto spojrzeć w niebo
  Lecący obiekt nad Czelabińskiem zarejestrowała kamera Foto: Meteor Physics Group, University of Western Ontario | Video: YouTube/Наша Газета

  Już najbliższej nocy rój Orionidów osiągnie szczyt aktywności. Niestety, pogoda nie będzie sprzymierzeńcem amatorów astronomii. Prognozowana jest pochmurna i chłodna noc. Szansą mogą okazać się przejaśnienia.

  Rój Orionidów jest związany z kometą Halleya. Jej części docierają do ziemskiej atmosfery, spalają się w niej i "świecą". W ten sposób widzimy je jako "spadające gwiazdy". Będą widoczne na naszym niebie do około 29 października. To właśnie w najbliższą noc około godziny 2 rój osiągnie swoje maksimum.

  Synoptycy prognozują jednak, że w ciągu nadchodzącej nocy w wielu regionach niebo będzie w znacznym stopniu zachmurzone. Szansa na obserwacje pojawi się tylko w momentach przejaśnień. Dodatkowym utrudnieniem okażą się gęste mgły, które wystąpią w wielu regionach oraz słabe opady deszczu rzędu 1-2 litrów na metr kwadratowy. Nie można zapominać również o tym, że najbliższej nocy zapowiadane są niskie wartości temperatury od 3 do 8 stopni Celsjusza.

  Obawy te potwierdzają wyliczenia modelu GFS. Według nich największe zachmurzenie o godzinie 2 wystąpi w centralnej i południowej Polsce. Lepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północnych regionów kraju.

  Zobacz prognozowane zachmurzenie na najbliższą noc:

  Obserwacje utrudni też Księżyc

  Złą wiadomością dla obserwatorów może być również to, że zbliża się pełnia Księżyca. Światło odbijane przez naszego satelitę rozjaśni nocne niebo, co może komplikować oglądanie Orionidów.

  Na Księżyc nie mamy wpływu, ale jeśli możemy, wybierzmy się w miejsce oddalone od miasta, aby przyglądać się meteorom na maksymalnie ciemnym niebie. Warto zdecydować się na obserwację, bo deszcz Orionidów jest uważany za największy kosmiczny pokaz w tym roku.

  Przygotuj się odpowiednio

  Pamiętajmy, że wybierając się na obserwację, należy ubrać się ciepło. Dobrze też zabrać koce do okrycia się.

  Nie dziwmy się też, że na początku nie będziemy widzieć żadnych "spadających gwiazd". Aby wzrok przyzwyczaił się do podziwiania nocnego nieba, musi minąć co najmniej 15 minut.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...