Informacje
 • Problemy z sercem, ryzyko udaru. Niska temperatura ma wpływ na nasze zdrowie

  05-12-2017 16:21 Rośnie nam ciśnienie
  W Białymstoku w poniedziałek rano było bardzo ślisko Foto: Foto: Shutterstock; film: TVN24 | Video: TVN24

  Niższa temperatura powietrza ma wpływ na nasze ciśnienie. Według badań powoduje jego znaczny wzrost. Co za tym idzie, może przyczyniać się do uszkodzenia serca oraz zwiększać ryzyko udaru.

  Grube ubrania podczas chłodnych miesięcy nie tylko zapobiegną zmarznięciu, ale pomogą też obniżyć ciśnienie krwi. Niższa temperatura zwęża naczynia krwionośne. Ciśnienie krwi wzrasta, aby przepchnąć krew przez zwężone tętnice i żyły.

  Chociaż zwężenie naczyń krwionośnych w chłodniejszych warunkach jest w istocie mechanizmem przetrwania, który pomaga oszczędzać ciepło i utrzymywać temperaturę ciała, zapewnia mniej miejsca na poruszanie się krwi. Ciśnienie krwi, które jest siłą popychającą krew przez tętnice, rośnie i spada w ciągu dnia.

  Problemy zdrowotne

  Jednakże, jeśli utrzymuje się ono na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, może to prowadzić do uszkodzenia serca, zwiększonego ryzyka udaru i innych problemów zdrowotnych - podało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

  W 1961 roku badacz Geoffrey Rose zbadał sezonowe wahania ciśnienia krwi i stwierdził, że zimowa pogoda może zwiększyć ciśnienie krwi u ludzi.

  - Temperatura na zewnątrz jest głównym wyznacznikiem zaobserwowanych sezonowych wahań ciśnienia krwi, z wyższym i niższym ciśnieniem krwi odpowiednio w zimie i latem - powiedział dr Ragavendra Baliga, kardiolog z The Ohio State University Wexner Medical Center. - Niska temperatura otoczenia jest silnie związana ze wzrostem liczby hospitalizacji z powodu ostrych ataków serca, udaru mózgu i wyższej śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych - dodał Baliga.

  Wpływ czynników pogodowych

  Jak ciśnienie krwi wzrasta przy zimnej pogodzie, zależy od zmiennych, w tym od aktualnej temperatury, chłodzenia przez wiatr, od tego, jak długo człowiek jest narażony na chłodniejszą pogodę i zdrowie człowieka, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie.

  Badacze z Uniwersytetu Floryda odkryli jednak, że przebywanie w temperaturze 11 stopni Celsjusza przez pięć minut może spowodować znaczny wzrost ciśnienia krwi.

  Dodatkowe badania wykazały, że zimna pogoda może podnosić ciśnienie krwi, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, ale wpływ ten na ludzi jest coraz silniejszy w miarę starzenia się.

  Badania ciśnienia u ludzi starszych

  Francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych przeprowadził dwuletnie badanie, w którym zbadano 8 800 osób w wieku 65 lat i starszych w trzech miastach.

  Z badań wynika, że wysokość ciśnienia krwi w zimie była najwyższa wśród osób w wieku 80 lat i starszych.

  - Ogólnie rzecz biorąc, ciśnienie krwi u osób starszych jest już wyższe niż u osób młodszych, więc jest to bardziej prawdopodobne, że spadek temperatury podniesie ciśnienie krwi osoby starszej ponad poziom progowy - powiedział dr Lu Shi, profesor nadzwyczajny nauk o zdrowiu publicznym na Clemson University.

  Od serca

  Ludzie, którzy są leczeni z powodu wysokiego ciśnienia krwi, są również bardziej zagrożeni wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych - stwierdzili eksperci.

  - W przypadku osób z chorobami serca i tymi, które są kontrolowane za pomocą leków na ciśnienie krwi, jeśli wychodzą w bardzo niskich temperaturach, podczas zamieci śnieżnych lub decydują się na odśnieżanie, mogą zacząć odczuwać takie objawy, jak duszność i ucisk w klatce piersiowej - powiedział dr Nieca Goldberg, dyrektor medyczny w Joan H. Tisch Center for Women's Health na Uniwersytecie w Nowym Jorku, w Centrum Medycznym Langone.

  Możliwe, że inne warunki pogodowe mogą również wpływać na ciśnienie krwi, ale wydaje się, że wzrost ten dotyczy raczej zmian temperatury, a nie nasłonecznienia czy opadów, twierdzą eksperci.

  - Istnieje coraz więcej dowodów na to, że smog może podnosić ciśnienie krwi, ponieważ smog eksponuje ciało na cząstki stałe - powiedział Shi. - Ponadto wszelkie warunki pogodowe - na przykład ciepło - które wyzwala reakcję na stres, mogą podnieść ciśnienie krwi - dodał.

  Coraz więcej osób z nadciśnieniem

  American Heart Association i American College of Cardiology wydały niedawno nowe wytyczne, które oznaczają, że 103 miliony dorosłych uważa się obecnie za osoby z wysokim ciśnieniem krwi, w przeciwieństwie do 72 milionów osób w poprzednim zestawieniu.

  - Chociaż coraz więcej osób będzie miało wysokie ciśnienie krwi, jest to szansa na zmiany stylu życia dla wielu osób, ponieważ szacuje się, że w wyniku tej zmiany nastąpi wzrost o 1,9 procent osób, które będą potrzebować leków - powiedział Goldberg.

  Aby zwalczyć wpływ niższej temperatury na ciśnienie krwi, lekarze zalecają utrzymywanie ciepła w chłodniejsze dni i monitorowanie poziomu ciśnienia krwi, szczególnie u osób starszych i tych, którzy obecnie cierpią na nadciśnienie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To aż trzeba badań?
  Od dawna to wiem. Mam 63 lata. Ciśnienie 124/76, puls 62-66. Nawet w lecie, kiedy robi mi się zimno obserwuję wzrost ciśnienia na około 137-140. Wystarczy się wygrzać w cieple i jest ok. Tak samo w czasie zimy. W mieszkaniu trzeba się ciepło trzymać i nie ma problemu.
  ~Wacek /2017-12-05 20:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...