Informacje
 • Rewolucja w badaniach twórczości Leonarda.
  Stwierdzono oburęczność artysty

  12-04-2019 12:59 Zbadano najstarszy szkic Leonarda da Vinci
  Niektóre dzieła Leonarda da Vinci Foto: Domena publiczna | Video: Domena publiczna

  Najnowsze analizy naukowe najstarszego znanego dzieła Leonarda da Vinci wykazały, że czołowy przedstawiciel renesansu był oburęczny.

  Jak podała w poniedziałek włoska Galeria Uffizi, dogłębne badania najwcześniejszego znanego rysunku Leonarda da Vinci dowiodły, że artysta był oburęczny. Analiza naukowa i technologiczna ujawniła również wcześniej nieznany szkic krajobrazu autorstwa da Vinci ukryty na odwrocie oryginalnej pracy.

  - To prawdziwa rewolucja w dziedzinie badań nad twórczością da Vinci - powiedział dyrektor galerii Eike Schmidt.

  I prawą, i lewą

  Jego pierwszy znany rysunek jest datowany na 5 sierpnia 1473 roku. Leonardo miał wtedy 21 lat. Rysunek ukazuje krajobraz rzeki Arno i zamek w Montelupo Fiorentino na obrzeżach Florencji.

  Na pracy, która została oznaczona nazwą "Krajobraz 8P", widać napis "Dì de Sta Maria della Neve / Adì 5 daghosto 1473" ("Dzień Matki Bożej Śnieżnej / Dnia 5 sierpnia 1473") wykonany w typowy dla Leonarda sposób - od prawej strony do lewej. Z kolei krótki napis, który znajduje się z tyłu rysunku, jest prowadzony od lewej do prawej.

  Badanie dwóch tekstów wykazało, że oba napisał sam Leonardo oraz że malarz doskonale posługiwał się zarówno lewą, jak i prawą ręką.

  - Leonardo urodził się leworęczny, ale od najmłodszych lat uczył się pisać prawą ręką - powiedziała historyk sztuki Cecilia Frosinini. Dodała, że z analizy pisma wynika, że kaligrafia tworzona prawą ręką była doskonale wykształcona.

  Węgiel pod tuszem

  Za pomocą podczerwieni eksperci sztuki odkryli dwie różne warstwy rysunku - jedną z tyłu, drugą z przodu. W niektórych miejscach linia atramentu pokrywa oryginalny ślad węgla drzewnego.

  Z tyłu rysunku widoczne były niewielkie ilości tuszu, ale podczerwień ujawniła, że w przeszłości na odwrocie znajdował się inny krajobraz mostu przecinającego rzekę, narysowany przy użyciu węgla drzewnego. Nie jest jednak jasne, czy artysta sam starł szkic z papieru, czy po prostu wyblakł on z czasem.

  Swoje odkrycie naukowcy ogłosili na miesiąc przed 500. rocznicą urodzin artysty. Z tej okazji wiele muzeów w całej Europie postanowiło zorganizować wystawy i tematyczne wydarzenia, aby uczcić dorobek Leonarda da Vinci.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...