Informacje
 • Rodzi się coraz mniej gwiazd. Wszechświat umiera

  05-12-2015 12:30 Kiedy nadejdzie jego koniec?

  Film: 14 mld lat z życia Wszechświata w dwie minuty

  Fot.: NASA's Marshall Space Flight Center, CC BY-NC 2.0/Flickr, film:NASA

  Wszystko kiedyś się kończy, nawet czas Wszechświata nieustanie się kurczy. Materia, która buduje przestrzeń kosmiczną zmierza donikąd, umiera. Kiedyś nadejdzie koniec świata. Kiedy?

  Wszechświat, w którym żyjemy, nie jest statyczny, ale dynamiczny, a jego czas jest ograniczony. Proces ten może okazać się powolny i ponury. Trudno sobie to wyobrazić patrząc nocą w rozgwieżdżone niebo, ale ostateczna ciemność prędzej, czy później nadejdzie. 

  Jądrowe gwiazdy

  Specjaliści z wydziału kosmonautyki i astrofizyki z Uniwersytetu Stanowego Ohio podali, że rodzi się coraz mniej gwiazd. Gwiazdy we Wszechświecie pojawiły się około 13 miliardów lat temu. Żyją one dzięki reakcjom jądrowym, które zachodzą w ich wnętrzu. Ekspansja Wszechświata polega na tym, że w Kosmosie rozprzestrzenia się wszystko, co znajduje się w nim znajduje. Powoduje to, że maleją szanse na to, żeby powstały reakcje jądrowe i narodziły się nowe gwiazdy.

  Około 10 miliardów lat temu osiągnięto poziom krytyczny, czyli moment szczytowy formowania się gwiazd. Od tego czasu rodzi się ich coraz mniej. Ale ile będą jeszcze żyły?

  Koniec nie taki bliski

  Ostatnia znana gwiazda narodziła się dwa miliardy lat temu, zaś życie gwiazd określa się na sto miliardów lat. Po tym czasie we Wszechświecie zostaną same resztki: białe karły, gwiazdy neutronowe i czarne dziury, które dzięki promieniowaniu Hawkinga tracą swoją masę.

  Wszechświat powstał za pomocą energii, czyli ciepła oraz światła. Gdy zmierza ku końcowi, staje się coraz bardziej zimny, słaby i ciemny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nie jeden a wieej jest kosmosów
  Nasz wszechswiat powstał po wybuchu supernowej w innym wszechswiecie natomiast kolejne wszechswiaty powstaja w kolejnych wybuchach supernowych. Jedne wszechswiaty sie rodza a inne umieraja. Nasz wszechswiat jest z wielu nieskonczonych mozliwosci innych wszechswiatów a horyzont zdarzen na pograniczu czarnych dziur to bamy do innych wszechswiatów
  ~hejn /2017-02-10 01:12
 • Niebo spada
  No to widać uciekać trzeba ludzie, nim nam niebo na głowy spadnie i wszyscy umrzemy. No i mi tu te worki z wodą nie nazywać "inteligentne" - no pare set można by zaliczyć do jakiejś grupy wyżej rozwinietych, ale nadal chemią sterowanych osobników. Kiedy już wreszcie inteligencję stworzą, dostrzegną sami, że to nie o nich tu chodziło...
  ~Oskarowski /2015-12-08 06:51
 • Wszechświat kończy narodziny :)
  Czas Świętować, narodziło się życie. Istoty inteligentne ludzie, my zacznijmy się cieszyć. "Powstało niebo" więc nie ma potrzeby nadal produkować zaścianków wszechświata i warunków do życia. Udało się Panu Bogu i jest wśród nas i cieszy się z naszego szczęścia. Nie wszyscy to zauważają ale każdy ma czas dla siebie. Niebo na ziemi czy może być piękniejsze miejsce :) pozdrawiam wszystkich ludzi
  ~Robert Paluch /2015-12-05 20:11
 • Po dojściu PiSu do władzy,nawet
  wszechświat staje się coraz bardziej zimny, słaby i ciemny.
  Pan Bóg,niczym stary Indianin,stwierdził,że czas umierać,rzućmy Mu Marsa na pożarcie
  ~DziadekMaKaca /2015-12-05 15:58
 • Wszechświat umiera
  Po takich informacjach coraz trudniej wierzyć w jakieś życie pozagrobowe, a tym bardziej w jakąś forme zmartychwstania...
  ~Barbara /2015-12-05 15:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...