Informacje
 • "Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę"

  29-12-2019 07:33 Jest kilka podstawowych zasad
  Jak wykryć raka piersi? Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN

  Z powodu chorób nowotworowych na świecie umiera rocznie prawie 15 milionów osób, a według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia będzie ich przybywać. Zdaniem ekspertów wystarczy kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed zachorowaniem, a jedną z kluczowych jest aktywność fizyczna. Powinniśmy też przeciwdziałać zanieczyszczaniu atmosfery - szacuje się, że z tego powodu umiera rocznie 6,5 miliona ludzi.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie liczba zachorowań na nowotwory zwiększy się z 14,1 mln w 2018 r. do 21,7 mln w 2030 r. W tym samym okresie liczba zgonów onkologicznych wzrośnie z 8,8 mln do 13,1 mln. W Polsce zachorowalność na nowotwory zwiększy się z obecnych 165 tys. do około 180 tysięcy w 2025 r.

  Najbardziej będzie wrastać zachorowalność na raka jelita grubego, raka prostaty u mężczyzn oraz raka piersi u kobiet. Jednym z głównych tego powodów jest niekorzystny styl życia, przede wszystkim palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna i narastająca otyłość.

  Mniej zachorowań na raka u mężczyzn, ale więcej u kobiet

  - Z powodu palenia papierosów co roku na świecie umiera sześć milionów ludzi i dodatkowo 600 tysięcy biernych palaczy - mówi doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Wszystko, co jemy, pijemy, czym oddychamy zawiera coraz większą liczbę związków rakotwórczych. Długa ekspozycja na szkodliwe dla zdrowia czynniki musi się skończyć przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi, na pierwszym miejscu - nowotworami - dodał ekspert. Szacuje się, że obecnie na świecie z powodu zanieczyszczenia atmosfery rocznie umiera 6,5 miliona ludzi, a w Polsce ponad 50 tysięcy.

  Specjalista podkreśla, że mimo wielu zagrożeń zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, na wiele z nich mamy jednak wpływ.

  - W ostatnich dekadach, dzięki intensywnym kampaniom medialnym, odnotowano w Polsce znaczny spadek palenia tytoniu, zwłaszcza wśród mężczyzn. Natomiast od około siedmiu lat główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet nie jest już rak piersi, a rak płuca. Niestety, jednocześnie liczba zachorowań na raka piersi u kobiet w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie wciąż wzrasta. Dlaczego? Kobiety zaczynają rodzić dzieci w coraz późniejszym wieku, często tylko jedno czy dwoje, karmią je piersią coraz krócej i przyjmują coraz więcej hormonów w ramach antykoncepcji, a potem hormonoterapii zastępczej - wyjaśnia.

  Co zatem należy zmienić, że by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

  - Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia stylu życia. Zdrowie jest w naszych rękach. Zachęcam, by stosować zasady Kodeksu Walki z Rakiem. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, a raka - nawet o pięćdziesiąt procent - podkreśla dr Meder.

  Jak zmniejszyć ryzyko nowotworu?

  Europejski Kodeks Walki z Rakiem wymienia dziesięć najważniejszych czynników ryzyka chorób nowotworowych. Na pierwszych trzech miejscach wymieniana jest aktywność fizyczna, unikanie stresów, co ma polegać np. na rezygnacji z "wyścigu szczurów" oraz zerwaniu z nałogiem palenia tytoniu. Należy też ograniczyć picie alkoholu, unikać nadwagi i otyłości oraz opalać się z umiarem (stosując kremy z filtrami ochronnymi i nie korzystając z solarium).

  Poza tym warto - czytamy w Kodeksie - zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (grozi rakiem wątroby), a w przypadku kobiet również przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), przyczyniającego się do rozwoju raka szyjki macicy. Warto też unikać przypadkowych kontaktów seksualnych (grożą różnego typu infekcjami), należy też wyleczyć wszystkie przewlekłe stany zapalne w organizmie (mogą zapoczątkować raka) oraz przebadać się genetycznie, jeśli w rodzinie wykryto choroby nowotworowe.

  Dr Meder doradza, żeby raz w roku wykonać podstawowe badania diagnostyczne, takie jak morfologia krwi z rozmazem, OB, ogólne badanie moczu, poziom glukozy i enzymów wątrobowych oraz u palaczy papierosów RTG klatki piersiowej (w dwóch projekcjach: tył/przód oraz bocznej, bo w projekcji przód/tył sylwetka serca przysłania ewentualne zmiany nowotworowe).

  Badajmy się

  Przed rakiem uchronić nas może również wizyta u dentysty.

  - Przy tej okazji można rozpoznać między innymi choroby nowotworowe jamy ustnej, a także - po zastosowaniu odpowiedniego leczenia - w wielu przypadkach zapobiec innym chorobom, takim jak uszkodzeniu serca, stawów i nerek oraz infekcjom płuc - podkreśla.

  Należy też poddawać się badaniom przesiewowym, które mogą zapobiec rozwojowi raka lub wykryć je w początkowym stadium, kiedy są największe szanse na wyleczenie. Chodzi o cytologię (pozwala wcześnie wykryć raka szyjki macicy), mammografię (rak piersi) i kolonoskopię (rak jelita grubego).

  - Zachęcam także wszystkich do wykazywania czujności onkologicznej i do przestrzegania tzw. złotej zasady dwóch-trzech tygodni, której treść zawarta jest w jednym zdaniu: jeżeli objawy i dolegliwości, których do tej pory nie było, nie są zlikwidowane i całkowicie wyleczone prostym leczeniem objawowym przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy przeciwgorączkowym w okresie dwóch - maksymalnie trzech tygodni - należy pójść do lekarza i poddać się wnikliwej diagnozie celem wykluczenia nowotworu. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na całkowite wyleczenie - przypomina dr Meder.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dezodorant z aluminium
  Ciekawe ile % wywołuje np dezodoranty i inne pachnidło które zawierają aluminium, a oglupieni smaruja sobie np pachy, ile % bawełna gmo myślicie że ktoś to bada, badają tylko nasze pieniadze i więcej wyciagaja
  ~Rychu /2019-12-31 01:55
 • @maciek taka prawda a nie musisz jeść chemii
  Wystarczy czytać opakowania.
  ~Nick /2019-12-30 23:43
 • czlowiek?
  Wciskanie ciemnoty a co lezy na polkach sklepowych,malo ze Chemie podsypujemy pod rosliny na polach czy szklarniach to jeszcze do produktow to samo ze zwierzetami swinki czy krowki chemia do zarcia i do wyrobow nie czarujmy sie gwarancja musi byc wiadomo.
  ~maciek /2019-12-30 08:57
 • A jakie statystyki byś chciał zobaczyć?
  Że ileś tam % ludzi na świecie przez całe życie paliło po 20 papierosów dziennie i nie zachorowali na nowotwory? To jest pozytywna informacja dodająca otuchy?
  ~ABC /2019-12-29 16:22
 • Przerażające statystyki
  Za często ukazują się te przerażające statystyki dla ludzkości.Czy już na tym świecie brakuje pozytywnych informacji,aby dodać wszystkim ludziom otuchy. Podanych wiele przyczyn powstawania raka,to wszystko przypuszczenia, świadczy tylko o tym,że nadal o raku mało wiemy,albo nic nie wiemy.Gdybyśmy faktycznie znali jego przyczyny, umielibyśmy go leczyć.Budowa nowoczesnych centrów onkologii, czy kupowanie nowoczesnych urządzeń nic nie da,one nas nie wyleczą.Musimy mieć skuteczny lek.Jak to jest możliwe,że w czasach,kiedy wybieramy się na Marsa,nie ma leku na raka.
  ~Lech /2019-12-29 15:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...