Informacje
 • Saturn ma więcej księżyców niż Jowisz.
  Właśnie odkryto dwadzieścia

  08-10-2019 12:45 Mają około pięciu kilometrów średnicy
  Saturn widziany teleskopem Hubble'a Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute | Video: NASA Goddard

  Astronomowie odkryli kolejnych 20 księżyców krążących wokół Saturna. To oznacza, że gazowy olbrzym ma ich najwięcej w Układzie Słonecznym.

  Jowisz nie jest już planetą z największą liczbą księżyców w Układzie Słonecznym. Właśnie zdystansował go Saturn. Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, co oznacza, że w sumie jest ich 82. Dotychczasowy rekordzista - Jowisz - ma ich tylko 79.

  Nowo odkryte księżyce

  To odkrycie jest efektem badań zespołu naukowców pod kierownictwem astronoma Scotta S. Shepparda z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Obserwacje przeprowadzono przy pomocy japońskiego teleskopu Subaru, który znajduje się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach. O odkryciu poinformowała w poniedziałek Minor Planet Center, organizacja działająca pod zwierzchnictwem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

  Każdy z nowo odkrytych obiektów ma około pięć kilometrów średnicy. Trzy obiegają Saturna w tym samym kierunku, w którym obraca się planeta, a 17 - w przeciwnym. Te, których orbita przebiega najbliżej planety, potrzebują około dwóch lat na pełen obieg, z kolei najdalsze z tej grupy - trzech lat.

  Według naukowców, dalsze badania ich orbit pomogą ustalić pochodzenie księżyców.

  - Tego rodzaju grupowanie księżyców obserwuje się również wokół Jowisza, co wskazuje na gwałtowne zderzenia między księżycami w układzie Saturna lub z obiektami zewnętrznymi, takimi jak przelatujące asteroidy lub komety - wyjaśnił Sheppard.

  Możemy nadać im imiona

  W skład zespołu odkrywców księżyców wchodzą: Scott S. Sheppard z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, David Jewitt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Jan Kleyna z Uniwersytetu Hawajskiego.

  W ubiegłym roku Sheppard odkrył 12 nowych księżyców Jowisza. W przypadku pięciu z nich zorganizowano konkurs na nazwę. Podobny ogłoszono także teraz. Można proponować nazwy od imion postaci z mitologii nordyckiej, galijskiej lub inuickiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kopernik?
  Ze tak Kopernik tego nie odkryl,ciekawy temat.
  ~szpieg /2019-10-08 13:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...