Informacje
 • Sonda NASA już przy asteroidzie, która może uderzyć w Ziemię

  04-12-2018 08:31 Bennu na celowniku naukowców
  Misja wysłana na asteroidę Bennu Foto: NASA | Video: NASA

  Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w poniedziałek w pobliże asteroidy Bennu, która - według obliczeń - może uderzyć w Ziemię za 166 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

  Wystrzelona we wrześniu 2016 r. sonda Osiris-Rex ma w ciągu trwającej kilka lat misji przeprowadzić dokładne badania asteroidy, pobrać próbki z jej powierzchni i dostarczyć je na Ziemię w 2023 roku.

  Bennu jest wielkości sporego wieżowca i okrąża Słońce mniej więcej w tej samej odległości od tej gwiazdy co Ziemia. Może zawierać - jak przypuszczają naukowcy - oparte na węglu molekuły organiczne pochodzące z pierwszego okresu istnienia Układu Słonecznego, a także wodę. Uderzające w Ziemię asteroidy i komety miały - według jednej z hipotez - dostarczyć na naszą planetę wodę i składniki niezbędne do powstania życia. Badania Bennu mają potwierdzić lub obalić tę hipotezę.

  Ryzyko, że uderzy w Ziemię

  Bennu może być jednak także śmiertelnym zagrożeniem. Według obliczeń naukowców istnieje prawdopodobieństwo wyrażające się stosunkiem 1 do 2700, że asteroida zderzy się z Ziemią za 166 lat. Bennu zajmuje obecnie drugie miejsce na sporządzonej przez NASA liście najbardziej niebezpiecznych dla Ziemi ciał niebieskich. Liczy ona 72 obiekty.

  Stwierdzono, że promieniowanie słoneczne powoli spycha Bennu na orbitę coraz bardziej zagrażającą Ziemi. Bennu przelatuje w pobliżu naszej planety co sześć lat i za każdym razem bliżej. Badania za pośrednictwem sondy mają umożliwić bliższe zbadanie tego procesu.

  - Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do roku 2020, będziemy dysponować o wiele lepszą wiedzą czy Bennu uderzy w Ziemię - powiedziała rzeczniczka misji Erin Morton.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Amerykanie przyjmują zgłoszenia
  Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna bedzie cały czas rozbudowywana i powstana trzy kolejne aby za 166 lat zgromadzic na nich ilosc ludzi zapewniajaca odbudowe rodzaju ludzkiego na ziemi. Baza DNA zwierzat tez będzie przechowywana tak jak i nasiona roslinnosci aby po powrociee na ziemie odbudować na niej zycie i roslinnosc.
  ~NASA /2018-12-16 01:28
 • A ja !
  A ja się schowam do piwnicy jak uderzy i problem z głowy .............
  ~MRz /2018-12-14 09:09
 • @Ala bzdury to sama piszesz
  Nie znasz się.
  ~Nick /2018-12-06 19:58
 • @Ala bzdury to piszesz
  Jakie wytwarzanie na komputerze co ty piszesz w ogóle?!`
  ~Nick /2018-12-05 20:10
 • Ja się nie boję.
  Nawet się cieszę chociaż mnie te zjawisko nie dotyczy i tego co już robi pod siebie. Chciałbym zobaczyć i umrzeć wierząc, że po tym ci co będą ostatni będą pierwszymi To jest jedyny ratunek dla Ziemi żeby się odrodzić i jeszcze trochę przetrwać i jak się uda to polecieć za nasz układ Słoneczny nie mówiąc o zagospodarowaniu Marsa.
  ~domano1 /2018-12-04 18:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....