Informacje
 • Szczepionka na koronawirusa. Pierwsze wyniki są pozytywne, ale "przed nami wiele miesięcy oczekiwania"

  19-05-2020 18:06 Preparat jest we wstępnej fazie
  "W perspektywie kilku miesięcy będziemy dysponować cennym narzędziem w walce z COVID-19" Foto: Vesna_Pixi/Pixabay.com | Video: TVN24

  Firma Moderna Therapeutics ze Stanów Zjednoczonych poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy testów szczepionki na COVID-19. Jednak - jak uważa profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii - upłynie jeszcze sporo czasu, zanim będziemy mogli powiedzieć, że preparat jest skuteczny i bezpieczny dla ludzi.

  Szczepionka na COVID-19 amerykańskiej firmy Moderna Therapeutics miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.

  Jak podała w komunikacie firma, szczegółowe dane dotyczące przeciwciał dostępne są jak dotąd jedynie u pierwszych 8 z 45 uczestników badań, ale ich wyniki są obiecujące. Po 14 dniach od przyjęcia szczepionki u wszystkich wykryto obecność przeciwciał, a po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki (43 dni po pierwszym podaniu), ich poziom był wyższy od tego występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie.

  "PRZYNAJMNIEJ ROK ZANIM BĘDZIE SZCZEPIONKA". TRWAJĄ ROZWAŻANIA NAD TYM, KTO DOSTANIE JĄ NAJPIERW

  Próbują wynaleźć szczepionkę

  Skutki uboczne - zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki mRNA - zanotowano u trzech uczestników badań, którzy należeli do grupy, która otrzymała największą dawkę (250 mikrogramów). U wszystkich niepożądane efekty minęły samoistnie.

  Jednocześnie firma podała dane z poprzedniej fazy badań, przeprowadzonych na myszach. Wykazały one, że przeciwciała wyprodukowane w reakcji na szczepionkę skutecznie uniemożliwiły ponowną infekcję wirusem.

  Moderna już wcześniej - jako jedna z pierwszych na świecie - otrzymała zgodę amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie drugiej fazy badań nad szczepionką na grupie 600 osób. Uruchomienie trzeciej fazy firma planuje na lipiec. Eksperci szacują, że ze względu na długość badań oraz produkcję szczepionki na COVID-19 na ogromną skalę, nie będzie ona prawdopodobnie dostępna przed końcem roku.

  ŚWIATOWE ZGROMADZENIE ZDROWIA PRZYJRZY SIĘ GLOBALNEJ REAKCJI NA KORONAWIRUSA SARS-COV-2

  Potrzebne są trzy fazy

  Doniesienia o wynikach testów firmy Moderna komentują eksperci z dziedziny epidemiologii. I studzą entuzjazm.

  - To są wyniki pierwszej fazy badań. Pamiętajmy, że do rejestracji jakiegokolwiek leku, a szczepionka też jest tak traktowana, potrzebne są trzy fazy - mówił w rozmowie z TVN24 profesor doktor habilitowany Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

  Flisiak mówił, że pierwsza faza służy ustaleniu, czy szczepionka powoduje wyprodukowanie przeciwciał swoistych, które mają chronić organizm. Wykonywana jest na niewielkiej grupie ochotników.

  - Ten etap osiągnęło kilka firm, więc nie traktowałbym tego jako sukcesu jednego producenta, bo wyścig trwa o to, kto najszybciej wyprodukuje szczepionkę - przekonywał ekspert.

  Na czym polega druga faza testów? - To ustalenie optymalnej dawki, która gwarantuje najwyższą skuteczność, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Do tego badania potrzeba kilkuset osób, którym zostanie podana szczepionka - mówił Flisiak.

  Trzecia faza to badania na dużych grupach osób, nawet tysiącach, które są eksponowane na czynnik zakaźny. - Te osoby, poza podaniem szczepionki, muszą być monitorowane pod kątem odpowiedzi (organizmu - red.) przez wiele miesięcy. Ten element wydłuża czas do rejestracji leku - mówił Flisiak. Dodał, że dopiero gdy sprawdzimy, czy nie tylko przeciwciała u badanych osób są produkowane, ale też, gdy skutecznie chronią osoby zaszczepione przed zakażeniem, dopiero po tym okresie możemy przystąpić do rejestracji szczepionki. - Przed nami wiele miesięcy oczekiwania - dodał.

  WHO O TAJEMNICZEJ CHOROBIE U DZIECI: MOŻE MIEĆ ZWIĄZEK Z COVID-19
  "Jeszcze dużo czasu upłynie"

  Ostrożna co do wyników testów firmy Moderna jest także profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii.

  - Możemy to na razie traktować jako zapowiedź tego, co się może wydarzyć. Pierwsza faza badań jest bardzo wczesna. Jeszcze dużo czasu upłynie, zanim będziemy mogli powiedzieć, że szczepionka jest skuteczna, bezpieczna, i czy w związku z tym efekt końcowy, na który czekamy, będzie sukcesem - tłumaczyła Paradowska-Stankiewicz.

  Amerykańska firma pracuje nad szczepionką mRNA. Co ją charakteryzuje?

  - Jej istotną cechą jest to, że szczepionka ma blokować te białka odpowiedzialne w wirusie za łączenie się z białkami w naszym organizmie i dające możliwość namnażania się wirusowi. One blokują drogę, która powoduje, że wirus u człowieka zaczyna dobrze się czuć, ponieważ już w te struktury naszego organizmu wniknął, za pośrednictwem pewnych białek - mówiła Paradowska-Stankiewicz. - Istotą jest zablokowanie białek tak, aby organizm na tej podstawie mógł wytworzyć poziomy przeciwciał, które są w stanie zablokować działanie tego wirusa - dodała.

  Wszyscy czekamy na pierwszą działającą szczepionkę na COVID-19. Kiedy jednak możemy spodziewać się wprowadzenia jej na rynek? - W najbardziej optymistycznych prognozach szczepionka może zacząć być dystrybuowana - pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - jesienią przyszłego roku - przekonywał Flisiak.

  Podobną prognozę ma Paradowska-Stankiewicz. Jej zdaniem na skuteczną szczepionkę przeciw COVID-19 będziemy musieli poczekać co najmniej rok.

  W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków informowała, że szczepionka na COVID-19 będzie możliwa na początku przyszłego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...