Informacje

 • Ta żywa "pianka" ma prawie cztery miliardy lat

  14-11-2017 21:28

  Odnaleziono ją na Tasmanii

  Najstarsza zachowana forma życia

  Foto i film: Scientific Report

  Na Tasmanii naukowcom udało się odkryć najstarszą zachowaną formę życia, stromatolity. I choć nie grzeszą urodą, ich "staż" na naszej planecie robi wrażenie - naukowcy datują je na prawie cztery miliardy lat.

  W porozrzucanych po tasmańskich torfowiskach zagłębieniach swój niespieszny żywot pędzą stromatolity - żywe formacje skalne złożone z cienkich lamin węglanu wapnia wytrąconego z wody morskiej. Najstarsze zachowane okazy z Grenlandii naukowcy datują na 3.7 miliarda lat, jednak te odnalezione w Tasmanii zdaniem naukowców tylko nieznacznie im ustępują.

  Matuzalem na torfowisku

  Odnalezione przez naukowców w tasmańskim rezerwacie okazy to fenomen o tyle, że te stworzenia raczej niechętnie znosiły podobny mikroklimat. Jak się jednak okazało, na podmokłych terenach z bogatą w mikroelementy wapienną glebą stromatolity czują się doskonale.

  Kształt tych niepozornych istot może ulegać zmianom, ale zazwyczaj przypominają kamienie o nieoczywistych, powyginanych kształtach. Powstają niejako przez przypadek, gdy sinice pozbywają się substancji biochemicznych odkładających się w ich organizmach.

  Niezwykłe odkrycie

  - To odkrycie przedstawia sobą niezwykłe znaczenie, gdyż stromatolity zostały odnalezione w niespodziewanym dla nich ekosystemie - stwierdziła biochemiczka Bernadette Proemse, badaczka Uniwersytetu Tasmańskiego i współautorka raportu z badań opublikowanego w czasopiśmie "Scientific Report".

  Rezerwat, w którym odnaleziono stromatolity, został objęty Programem Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Zobacz inne niezwykłe stworzenie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Stromatolity to nie są organizmy żywe...
  ..tylko formacje skalne. Owszem, jako skamieliny są jednymi z najstarszych śladów istnienia życia na Ziemi, ale same nie są formą życia. To po prostu odchody sinic.
  ~MB2 /2017-11-15 08:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Ochłodzenie, które dopiero się zaczęło, wkrótce może być jeszcze silniejsze....

Wojciech Raczyński

alt

Za frontem napłynie do nas chłodne i wilgotne powietrze....