Informacje
 • Tajemniczy rozbłysk promieni rentgenowskich.
  To może być "zupełnie nowy rodzaj kataklizmu"

  07-04-2017 07:56 Potrzeba badań, by go zrozumieć

  Miejsce położenia i moment rozbłysku

  X-ray: NASA/CXC/Pontifical Catholic University/F. Bauer et al.

  Badacze z NASA zauważyli nieznane dotąd zjawisko. Próba zrozumienia go jest jak "układanie puzzli, w których nie ma połowy elementów".

  Tajemniczy rozbłysk promieni rentgenowskich zarejestrowało obserwatorium NASA Chandra X-ray Observatory. Miał on miejsce w rejonie zwanym Chandra Deep Field-South (CDF-S). Źródło promieniowania nie było widoczne przed rokiem 2014. Zauważyć je udało się dzięki wybuchowi, który spowodował tysiąckrotne zwiększenie jego jasności. Po niecałym dniu rozbłysk zniknął.

  Nieznana przyczyna

  Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić przyczyny zdarzenia. Samo źródło promieniowania w CDF-S ma inne właściwości niż te, które do tej pory odkryto.

  Naukowcy biorą pod uwagę trzy potencjalne przyczyny powstania rozbłysku. Jedną z nich mogło być pochłonięcie białego karła przez czarną dziurę lub zapadnięcie się gwiazdy neutronowej, czyli takiej, która powstaje podczas wybuchu supernowej albo w wyniku zapadania grawitacyjnego białego karła. Dopuszcza się również możliwość połączenia się dwóch gwiazd neutronowych. To, co wiadomo na pewno, to fakt, że zostało odkryte zjawisko zupełnie do tej pory nieznane.

  Potrzeba więcej badań

  Franz Bauer z chilijskiego Pontifical Catholic University w Santiago powiedział, że próba zrozumienia tego zjawiska jest jak "układanie puzzli, w których nie ma połowy elementów".

  - Być może zaobserwowaliśmy zupełnie nowy rodzaj kataklizmu - dodaje współautor badań Kevin Schawinski, z Politechniki Federalnej w Zurichu (ETH). - Cokolwiek to jest, konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych badań, żeby zrozumieć to, co właśnie widzieliśmy - uzupełnia.

  Jeżeli taka sytuacja powtórzyłaby się w przyszłości bliżej Ziemi, można będzie je zbadać dokładniej w innym obserwatorium - Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO).

  Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu wyjaśnia, z czym mógł być związany rozbłysk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kataklizm
  Wow!
  ~Bart /2017-04-08 03:08
 • Wyobraznia
  To bylo zniszczenie ukladu slonecznego przez rase obcych (gwiazde smierci ;) ). Oczywiscie zartuje, ale tak na prawde gdyby gdzies istniala jakas rozwinieta cywilizacja, to teoretycznie jest mozliwa taka sytuacja, ze cos co probujemy rozgryzc na bazie naturalnych zjawisk mogloby byc efektem tej cywilizacji :).
  ~Geralt fantasta /2017-04-07 11:07
 • w 770 i 936 r czy cos kolo tego
  na niebia bylo widzlane drugie slonce, nawet w dzien, a potem padały woły, potwiersizly to badania drzw z tego okresu
  ~ajkc /2017-04-07 09:30
 • cieplo?
  Nasza wina oczywiscie,spalacie wszystko w piecach no i ten wegiel z Ukrainy i Chin najwyzszej ostatniej jakosci ze trzeba podlewac bemzyna by sie palil ,takich mamy gospodarzy dzis.
  ~cieply /2017-04-07 08:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...