Informacje

 • Tak jeszcze nie było.
  Północna półkula cieplejsza aż o 2 st. C

  09-03-2016 16:54

  Obwinia się za to zjawisko El Nino

  Tak jeszcze nie było. <br />Północna półkula cieplejsza aż o 2 st. C

  El Nino przyśpieszyło globalne ocieplenie

  pixabay.com, Twitter

  El Nino gwałtownie wpływa na klimat. Przez to zjawisko na półkuli północnej po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych zanotowano ocieplenie klimatu sięgające dwóch stopni Celsjusza. Specjaliści uspokajają, że to jedynie chwilowa anomalia.

  Globalne ocieplenie gwałtownie przyspieszyło. Specjaliści obawiają się, że nieuniknione jest to, że w przyszłości na świecie średnia temperatura powietrza będzie wyższa od tej sprzed epoki przedprzemysłowej o 2 st. C. Twierdzą, że 4 stopnie to granica, której nie należy przekroczyć.

  Temperatura na całej planecie wzrosła. Obecnie notuje się ocieplenie o około 1,4 st. C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych. To jest średnia wartość w sumie dla półkuli południowej i północnej. Tymczasem na półkuli północnej odchylenie średniej temperatury powietrza na początku marca w porównaniu do średniej z tego samego okresu ale z XVIII wieku jest dużo większe niż na półkuli południowej. Osiągnęło martwiącą naukowców liczbę 2 st. C. Taką wartość, choć dla jednej półkuli, zmierzono po praz pierwszy od czasów rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

  Wina El Nino

  Specjaliści podają, że stoi za tym El Nino, które miesza w pogodzie i jest to jedynie roczne zawahanie w całym procesie globalnego ocieplenia. W dzisiejszych czasach, kiedy nie występuje zjawisko El Nino, ocieplenie całego globu wynosi 0,8 st. C w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Na ocieplenie na półkuli północnej zwrócił uwagę Bill McKibben, amerykański ekolog, który powołał się na wykresy amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej NOAA.

  Zobacz, jak ociepla się klimat na Ziemi:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • powrót do normalności
  przed epoką przemysłowa było "małe zlodowacenie", czyli wkońcu wrocimy do temperatur jakie panowaly na naszych terenach do 1300 r.
  ~rutyl /2016-03-10 13:00
 • Właśnie napaliłem węglem i będę robił tak dalej ponieważ ten
  surowiec jest Naszym dobrem wspólnym. Proszę zaoferować mi równie dobry sposób ogrzania domu w tej cenie. Jeżeli taki istnieje bez zbędnych inwestycji to przesiadam się już dziś. Pozdrawiam.
  ~ksmamona /2016-03-10 10:11
 • Porównanie z XVIII w.
  A może porównać z X-XI wiekiem.
  ~kulfon1 /2016-03-09 22:34
 • El Nino ma wpływ cykliczny, my stały
  El Nino jest szumem, nnasza działalność głównym trendem
  ~azg /2016-03-09 22:30
 • zimny północny Atlantyk
  W przyszłym roku La Nińa, minimum słoneczne i negatywne AMO. Jak myślicie o ile spadnie temperatura? Ja stawiam na jakieś 0,5 stopnia na półkuli północnej.
  ~metek /2016-03-09 18:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...