Informacje
 • Tak wyraźnie Jowisza jeszcze nie widzieliśmy

  12-05-2020 13:45 Dzięki specjalnej technice
  Proces wykonywania zdjęć Jowisza (International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA, M.H. Wong (UC Berkeley)) Foto: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA M.H. Wong (UC Berkeley) | Video: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA, M.H. Wong (UC Berkeley)

  Naukowcy z Obserwatorium Gemini na Hawajach pokazali niezwykłe zdjęcie Jowisza. Powstało z wielu ujęć i przedstawia piątą planetę od Słońca w zupełnie innym wydaniu.

  Astronomowie za pomocą teleskopu Gemini's North na Hawajach uzyskali bardzo wyraźne zdjęcia Jowisza w podczerwieni.

  Widać na nich żarzące się obszary ciepła ukryte pod chmurami gazowego olbrzyma. To jedna z najostrzejszych obserwacji tej planety dokonana z Ziemi, jaką kiedykolwiek zrobiono.

  Zdjęcie złożone z wielu zdjęć

  Naukowcy podzielili tarczę Jowisza na dziewięć obszarów. W każdym z nich zrobili 38 zdjęć, z których wybrali po około 10 procent tych najlepszych, najostrzejszych. W ramach każdej partii wybrane obrazy połączyli w jeden, a w końcowej fazie powstałe dziewięć ujęć zestawili w całość.

  W ten sposób powstał jeden wyraźny obraz planety, który możecie zobaczyć poniżej.

  Jak lampa na Halloween

  Jeden z dwóch teleskopów Obserwatorium Gemini - Gemini's North, nazywany również Bliźniakiem Północnym - znajduje się na hawajskiej górze Mauna Kea. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który daje możliwość wysokiej jakości obserwacji w podczerwieni.

  Gemini's North pozwala astronomom wniknąć głębiej w potężne burze na Jowiszu. Wykorzystywane przez teleskop światło podczerwone może przeniknąć przez cienką mgłę, ale już nie przez grubsze chmury znajdujące się wysoko w atmosferze planety. Tworzy to tzw. efekt "jack-o-lantern", jak w przypadku halloweenowej lampy wydrążonej z dyni. Ciepłe, głębokie warstwy atmosfery gazowego olbrzyma świecą się przez szczeliny w grubej pokrywie chmur.

  Na poniższym filmie widać proces wykonywania zdjęć pojedynczych fragmentów planety opisaną wyżej techniką. Po lewej stronie widać pojedyncze zdjęcia, a po prawej ich umiejscowienie w całej wizualizacji. Te akurat wykonano 8 kwietnia 2019 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...