Informacje

 • Takie układy "wyobrażaliśmy sobie
  w filmach science-fiction"

  23-02-2017 12:00

  Karol Wójcicki o nowo odkrytym układzie planetarnym

  Wizja artystyczna powierzchni jednej z planet układu

  NASA/JPL-Caltech

  Jak poinformowała w środę NASA, siedem planet krąży w niezwykłym układzie odległym od nas o "zaledwie" 40 lat świetlnych. W czwartek na antenie TVN24 BiS Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, opowiadał o tym odkryciu.

  - Niezwykłe jest to, że za jednym zamachem w pobliżu jednej gwiazdy, niezbyt okazałej, dosyć małej, ciemnej i zimnej, odkryto siedem planet: wszystkie są skaliste, a trzy z nich znajdują się w ekosferze (strefie, której warunki pozwalają na powstanie, rozwój i utrzymanie organizmów żywych - przyp. red.) - powiedział Wójcicki. - To się do tej pory nie zdarzyło, najliczniejszym układem planetarnym był nasz własny, a nagle odkrywamy coś bardzo podobnego - zaznaczył Karol Wójcicki.

  Nowo odkryte planety znajdują się bardzo blisko siebie.

  - To jest bardzo niezwykły układ planetarny dlatego, że u nas te odległości są gigantyczne - zaznaczył Wójcicki.

  Układ Trappist-1

  Jak powiedział Wójcicki, cały układ planetarny Trappist-1 jest rozmiaru systemu Jowisza. Planety natomiast są wielkości podobnej do Ziemi. To oznacza, że na niebie każdej z nich widać wszystkie pozostałe i to w odległości podobnej do tej, która dzieli Księżyc i Ziemię.

  Według Wójcickiego na niebie tych planet bez trudu można studiować szczegóły powierzchni pozostałych ciał niebieskich.

  - Takie układy planetarne my sobie do tej pory wyobrażaliśmy w filmach science-fiction. Nawet w "Gwiezdnych Wojnach" niedawno było takie ujęcie, gdzie są niszczone planety i pojawiły się zarzuty, że "nie no, dajcie spokój, przecież nie ma układów, w których planety są tak blisko siebie". No właśnie, są, od wczoraj - powiedział z entuzjazmem Wójcicki.

  Mała i chłodna gwiazda

  Wójcicki zanaczył, że gwiazda, wokół której krążą nowo odkryte planety, jest mała i zimna (to tak zwany "ultrachłodny karzeł"). Ponadto jest niewiele większa od Jowisza i wysyła niedużo energii. Często dochodzi na niej do groźnych rozbłysków, więc panują tam dość trudne warunki. O tym, czy w jej okolicy istnieje życie, dowiemy się za jakiś czas.

  - Za kilka lat w kosmos poleci wielki Teleskop Jamesa Webba, następca Teleskopu Hubble'a, który, podobnie jak Teleskop Spitzera, który dokonał tego odkrycia, będzie pracował w podczerwieni - tłumaczył Karol Wójcicki.

  Teleskop Jamesa Webba jest wielkości boiska piłkarskiego i będzie miał możliwość bardzo dokładnego przyjrzenia się temu układowi. Może dzięki niemu poznamy skład planet i ich atmosfer.

  Co naukowcy z NASA mówią o odkryciu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wszystko pięknie ale...
  40 lat świetlnych... hmmm no więc tak. Aby wysłać tam sondę przy obecnym stanie wiedzy technicznej potrzeba 120 lat i wysiłku całej ludzkości na wielką skalę. Oczywiście każda transmisja będzie trwała 40 lat.. czyli cześć... cześć ... 80lat ;)
  A w skali wszechświata to tak jak by na 1mm wyjrzeć z własnego domu.
  Leon775 /2017-02-23 23:43
 • Zadziwiajacy uklad planetarny
  Jakii to musi byc przepiekny i niezwykly widok, przebywajac na kazdej z tych planet i widziec pozostale. Chyba nikomu sie nie snilo ze takie zjawiska istnieja w kosmosie,bo takie rzeczy pokazywano na filmach science-fiction.Kazdy zapewne chcialby osobiscie byc na miejscu i zobaczyc to. Wszechswiat kryje nie jedna tajemnice i jeszcze nas zaskoczy.Moze juz czas zmienic myslenie i to co uwazamy za science-fiction uznac za prawde, a to co przyjmujemy za prawde,moze byc science-fiction.
  ~Lech /2017-02-23 18:08
 • Ziemia
  Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej
  ~marcin /2017-02-23 17:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....