Informacje
 • Taurydy niebezpiecznie zbliżą się do Ziemi. "Jest potencjalne zagrożenie"

  21-01-2017 10:34 Do spotkania dojdzie w 2019 roku

  Najjaśniejszy Tauryd z 2005 roku

  Fot. D. Dorosz (PKiM)

  Co jakiś czas możemy obserwować roje meteorów, które przelatują w pobliżu Ziemi. Takie spotkania skutkują rozświetlającymi niebo bolidami, jednak tego typu obiekty kosmiczne mogą także stanowić zagrożenie. W 2019 roku do naszej planety zbliży się rój Taurydów. O potencjalnym niebezpieczeństwie tego zdarzenia rozmawiał z redakcją tvnmeteo.pl astrofizyk Arkadiusz Olech.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Meteory wpadając w naszą atmosferę spalają się, przez co na niebie pojawiają się tzw. spadające gwiazdy. Niektóre z nich są na tyle duże, że świecą wyjątkowo jasno i nazywa się je wtedy bolidami. Takie ciała kosmiczne często znajdują się także w całych rojach. Jednym z nich są Taurydy, których maksimum przypada dwa razy do roku - w październiku i listopadzie oraz w czerwcu i lipcu. Oznacza to, że wtedy orbita, po której poruszają się ciała zbiega się z orbitą ziemską. W ostatnich latach Taurydy dość blisko zbliżyły się do Ziemi dwa razy - w 2005 i w 2015 roku.

  Mogą być groźne

  Jednak roje meteorów nie tylko skutkują malowniczymi zjawiskami na niebie, ale mogą być też niebezpieczne. Polscy naukowcy odkryli, że w 2019 roku rój Taurydów, który zbliży się do Ziemi, może stanowić zagrożenie dla naszej planety. Gdyby jedno z większych ciał, które się w nim znajdują, uderzyło w Ziemię, doszłoby do katastrofy na skalę całego kontynentu.

  Niebezpieczny strumień

  Rój Taurydów jest dość szeroki i rozproszony, jednak wewnątrz niego znajduje się bardziej skupiony strumień kosmicznych ciał, który jest utrzymywany dzięki oddziaływaniu grawitacyjnemu największej planety naszego Układu Słonecznego - Jowisza.

  - Grupa ciał pod wpływem oddziaływania Jowisza jest utrzymywana w zwartym strumieniu, tzw. strumieniu rezonansowym - wyjaśnia Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika.

  Duże z naszego punktu widzenia

  Choć większość ciał jest dość mała, naukowcy z Polskiej Sieci Bolidowej wykryli na podstawie obserwacji fotometrycznych 10 większych obiektów.

  - Zazwyczaj spotykamy się z drobną materią, która płonie w naszej atmosferze, ale w tym strumieniu rezonansowym znajduje się 10 planetoid o średnicy nie 5-10 metrów, ale 50-300 metrów. Niektóre z nich są tak jasne, jak Księżyc w pełni, co oznacza, że są duże - tłumaczy Olech i dodaje, że choć naukowcy wykryli 10 planetoid, w roju Taurydów może być ich znacznie więcej. Badacz zauważa też, że z kosmicznego punktu widzenia te planetoidy to niewielkie ciała, jednak w stosunku do Ziemi są one duże.

  Zniszczenia na skalę kontynentu

  Zdaniem astrofizyka do katastrofy tunguskiej, do której doszło w 1908 roku, przyczynił się właśnie taki meteor, który spadł na Ziemię. - Są bardzo silne przesłanki, że katastrofa tunguska była spowodowana uderzeniem meteoru - mówi Olech.

  Obiekt, który ponad 100 lat temu uderzył w powierzchnię ziemi w tajdze, w środkowej Syberii nad rzeką Podkamienna Tunguzka, miał średnicę około 50-100 metrów i spowodował bardzo duże zniszczenia. Ogromna eksplozja powaliła drzewa w promieniu 300 km, a silne wstrząsy zostały odnotowane przez sejsmografy na całym świecie. Po eksplozji w powietrzu w wielu europejskich miastach utrzymywał się także pył, który odbijając światło słoneczne powodował zjawisko tzw. białej nocy.

  Słynny meteor w Czelabińsku, który rozświetlił niebo w 2013 roku miał jedynie 17 metrów średnicy, a w wyniku eksplozji bolidu, powstała potężna fala uderzeniowa, która uszkodziła ponad 7500 budynków.

  Jak zauważa Olech, biorąc pod uwagę zniszczenia, które powstały po uderzeniu w Ziemię obiektu o średnicy 50-100 metrów, można sobie wyobrazić, jak duża byłaby skala zniszczeń po spotkaniu Ziemi z obiektem o średnicy 300 metrów. Większe ciało niesie ze sobą większą energię, a jak zauważa astrofizyk, w tym przypadku "energia jest wyraźnie większa". Oznacza to, że zniszczenia mogłyby wystąpić na skalę całego kontynentu.

  "Potencjalne zagrożenie"

  Nie oznacza to jednak, że do zderzenia jednej z planetoid ze strumienia rezonansowego w roju Taurydów z Ziemią w ogóle dojdzie. Istnieje ryzyko, że jeden z większych obiektów zbliżających się do Ziemi w nią uderzy, jednak nie jest to pewne. Jednak, jak zauważa Olech, to odkrycie zdecydowanie wymaga dalszych badań.

  - Jest potencjalne zagrożenie i zamierzamy to dalej obserwować - mówi Olech.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Następny koniec świata?
  Bardzo interesujący artykuł ale skupia się tylko na wpływie Jowisza na obserwowane asteroidy.
  Można jeszcze wspomnieć o rezonansie Jowisza i Saturna,
  który wynosi 5:2, czyli na 2 okrążenia Saturna przypada 5 okrążeń Jowisza wokół Słońca.
  Czyli Saturn może okresowo spowodować wzmocnienie wpływu Jowisza na opisywane asteroidy!?
  Co ok 20 lat następuje koniunkcja tych planet, i widać je blisko siebie na ziemskim niebie.
  Następna koniunkcja Jowisza i Saturna nastąpi 21.12.2020 i może spotęgować efekty rezonansu grawitacyjnego.

  Fajna data na następny koniec świata!
  ~AK47 /2017-01-27 17:15
 • zima?
  Gdzie i co jak znowu atakuja.co to bedzie.
  ~aniol /2017-01-22 09:10
 • gosc.
  G.MT:Chmury i dym:Czestochowa,smierdzi,mgla radze to sie wyprowadz,ja tam nic nie widze jest fajnie i zeskie powietrze.
  ~dozorca /2017-01-22 09:07
 • Chmury i dym
  w Częstochowie jak do tej pory widać chmury, mgłę i śmierdzący dym, który aż dusi:( zapewne z obserwacja dziś będzie "mglista":))
  GrupaMT_pl /2017-01-21 19:44
 • Meteor czelabiński
  A najlepsze w tym było to że wszyscy naukowcy zafascynowani byli obserwacją meteorytów na innej części nieba, a w tym czasie spadło coś o wiele większego na Czelabińsk i nikt nie wiedział co :)
  ~ertu /2017-01-21 19:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...