Informacje
 • Transmisja z parady planet i przelotu ISS.
  Takich atrakcji nie można przegapić

  05-06-2015 21:55 Oglądajcie od godz. 22 na TVNMeteo.TVN24.pl

  Saturn okiem teleskopu Wójcickiego

  Karol Wójcicki/z głową w gwiazdach/youtube.com

  Nie siedźcie w nocy w domu! Wybierzcie się razem z nami w kosmiczną podróż. Po zmierzchu czeka Was mnóstwo atrakcji astronomicznych. Zobaczycie Wenus, Jowisza i Saturna. Poza tym nad Waszymi głowami przeleci ISS. U nas będziecie mogli zobaczyć to na żywo. Wraz z Karolem Wójcickim transmitujemy dla was obserwacje.

  "To co? Dziś wieczorem oglądamy planety NA ŻYWO? Już dzisiaj razem ze mną zobaczcie trzy najpiękniejsze planety Układu Słonecznego... i nie tylko" - zachęcał w serwisie społecznościowym Wójcicki.

  Poza tym czeka Was niespodzianka. Za pomocą swojego teleskopu zamierzam pokazać Wam coś jeszcze.

  Transmisja Karola Wójcickiego - Z głową w gwiazdach:

  Tuż po zmierzchu nad horyzontem pojawią dwa bardzo jasne punkty. Z pozoru będą przypominały gwiazdy. Jaśniejsza z nich to Wenus. Planeta będzie widoczna na niebie jeszcze zanim nastanie zmrok. Chwilę później pojawi się kolejna jasna "gwiazda". To Jowisz, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Planet należy szukać w konstelacji Raka.

  - Najlepszy czas do jego obserwacji co prawda za nami, ale nadal prezentuje się iście królewsko - informuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

  Obserwując Jowisza przez lornetkę, możemy zauważyć jego cztery księżyce: Europę, Kalisto, Ganimedesa i Io. Kilkugodzinna obserwacja pozwoli zaobserwować ich wędrówkę wokół Jowisza.

  - Można je wypatrzyć, przyglądając się przez lornetkę na statywie. Jeśli go brak, warto oprzeć lornetkę o parapet albo dach samochodu - zaleca Wójcicki.

  To nie wszystko

  Ale to nie koniec astronomicznych atrakcji nad naszymi głowami. Kilka dni temu Saturn znalazł się w opozycji względem Ziemi, naprzeciw Słońca. Jak zaznacza Wójcicki, dzięki temu teraz jest najlepiej widoczny.

  Niedawno Saturn znajdował się w konstelacji Skorpiona. Dzisiaj w nocy planeta będzie widoczna w konstelacji Wagi. Mały teleskop o 40-krotnym powiększeniu pozwoli nam na zobaczenie jego pierścieni.

  ISS nad głowami

  Oprócz planet nad naszymi głowami trzy razy pojawi się również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). W Warszawie jej lot będzie widoczny m.in. o godz. 22.12. Jeśli chcecie sprawdzić, o której ISS pojawi się w na niebie w Waszych miejscowościach, skorzystajcie z informacji udostępnionych przez NASA.

  Czekamy na zdjęcia od Was

  Warto chwycić za aparat i uwiecznić wędrówkę planet. Czekamy na Wasze zdjęcia, które można przesłać na Kontakt 24.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • z glowa w gwiazdach, Karol Wójicki
  Witam,jestem wielka fanka kosmosu i chetnie ogladam z miejscowego planetarium planety naszego ukladu slonecznego. Niestety jest to m ozliwe tylko w piatki i to przy bezchmurnym niebie, dlatego zaciekawila mnie panska transmisja na zywo. Niestety w Niemczech ( gdzie mieszkam), jest ona niestety niedostepna ) , Szkoda ....ale najblizszy piatek jest mój :) mam nadzieje, ze bedzie bezchmurne niebo :) Pozdrawiam, Iwona.
  ~iwonn58caluski /2015-06-01 22:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...