Informacje
 • "Tworzymy totalnie nową rzeczywistość,
  którą trudno przewidzieć"

  04-07-2019 12:31 Zmiany klimatu są coraz większym problemem
  Kryzys klimatyczny Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Spalanie paliw kopalnych to jeden z czynników pogłębiających zmiany klimatycznych. Jak stwierdził profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w sprawach klimatu trzeba jak najszybciej podjąć długofalowe kroki - dostosować się do tego, co już zaszło i nie dopuścić, aby zmiany następowały dalej.

  Czerwiec był rekordowym miesiącem pod względem temperatury zarówno w Europie, jak i w Polsce. 26 czerwca w Radzyniu temperatura sięgnęła 38,2 stopnia Celsjusza. Klimatolodzy biją na alarm - to skutki postępujących zmian klimatu. Jedną z przyczyn, która znacznie wpływa na pogorszenie sytuacji klimatycznej, jest spalanie paliw kopalnych.

  Jak zauważył klimatolog profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zasoby wykorzystywane przez nas jako paliwa kopalne powstały wiele milionów lat temu, w związku z czym nasze środowisko i klimat nie są już przystosowane do skutków jego wykorzystywania.

  - Wyobraźmy sobie sytuację, że nasz rozwój gospodarczy - i nie mówię tutaj tylko o gospodarce polskiej, która jest totalnie uzależniona od węgla, ale także o innych gospodarkach - oprzemy tylko i wyłącznie na węglu, który leżał 300 milionów lat ukryty przed samym systemem. Dochodzimy do prostego wniosku, że dodajemy coś, czego w tym środowisku od milionów lat nie było. Tu chyba nie ma miejsca na rozmowy o bilansowaniu emisji, bo po prostu dodajemy coś, czego nie było wcześniej. Przyroda, mówiąc brutalnie, dawno o tym węglu zapomniała - powiedział klimatolog. Jak dodał, konieczne jest "ostre i gwałtowne zahamowanie emisji węgla".

  Węgiel, ropa i gaz

  Od czasu wynalezienia maszyny parowej na ziemi wyemitowano olbrzymie ilości dwutlenku węgla pochodzącego właśnie ze spalania paliw kopalnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Teraz odczuwamy z tego powodu konsekwencje.

  - To, co musimy teraz zrobić, to przede wszystkim ograniczyć absolutnie narastanie kolejnych skutków. To nie jest tak, że my zaciągnęliśmy kredyt i możemy o nim zapomnieć, a dostajemy nową szansę - stwierdził ekspert.

  Dodał, że będziemy musieli zaadaptować się do tego, co już zaszło i starać się powstrzymać to, co nadchodzi.

  - Mam świadomość, że to są przemiany, ale chyba każdy z nas wie, że te przemiany będą musiały nastąpić i tylko trzeba sensownie je przeprowadzić, żeby nie było skutków ubocznych albo żeby te skutki minimalizować. To chyba jedyna droga - powiedział Chojnicki.

  Konsekwencje ekonomiczne

  Postępujące zmiany klimatu ciągną za sobą także zmiany w ekonomii - ceny produktów spożywczych zaczną rosnąć, ponieważ trudniej je będzie wytworzyć.

  - Jeżeli wszyscy na świecie będą mieć problemy z produkcją żywności, to żywność zdrożeje nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wtedy świat ekonomii zatrzęsie się w posadach, a to już nie są żarty. [...] Pamiętajmy, tak naprawdę bazą do życia jest środowisko, nie ekonomia, pieniędzmi niestety najeść się nie da - zauważył.

  Poza tym, jak stwierdził, powinniśmy wszyscy przyjrzeć się sektorom takim jak energetyka, produkcja rolna czy leśnictwo, które najbardziej ucierpią w przypadku zmian klimatu. Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych kroków w celu znalezienia równowagi między korzystaniem z energii a środowiskiem.

  - Tworzymy totalnie nową rzeczywistość, którą trudno przewidzieć. Mówienie o tym, że nie da się nic zrobić, to mówienie, które prowadzi donikąd. Możemy stanąć zagubieni i stwierdzić: nie wiem, co robić. Ale jednak trzeba podjąć kroki i jakieś decyzje, które będą działały w tym kierunku, które będą długofalowe. Nie decyzje, które na chwilę kogoś uspokoją, sprawią, że ktoś się poczuje bezpiecznie albo bardziej szczęśliwy, ale takie decyzje, które długofalowo zmienią rzeczywistość. Nie ma odwrotu od tego - podsumował Chojnicki.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Chemtrails to bujda, nie ma czegoś takiego
  Zwykłe spalone paliwo ale niektórzy dalej snują teorie spiskowe dziejów z księżyca wzięte. Poziom wiedzy jak w średniowieczu. Po co chronić środowisko, zwalić wszystko na samoloty :D Też strategia
  ~Nick /2019-07-06 14:21
 • totalne bzdury
  ale bzdury, ci "eksperci" chca zrzucić wine na elektrownie i globalne ocieplenie, ale do zmian klimatu wcale nie przyczynia się zatruwanie nieba chemitrailsami i geoinżyniernia...nie wcale bo po co...bo dla takich ekspertów to są teorie spiskowe...masakra, widać gołym okiem ale propaganda ma byc utrzymana że to "globalne ocieplenie"...załosna zakłamana ludzkosc!!
  ~majkelitto /2019-07-06 10:19
 • @ktos nie wiesz czym jest klimat nawet
  Po co piszesz głupoty i używasz określeń, których znaczenia nie znasz. Piszesz o ociepleniu klimatu na podstawie pogody za oknem. Żenada.
  ~Nick /2019-07-05 21:43
 • Zimno mi
  Jest lipiec, jest poniżej 20*C, jest mi zimno. Czy mam zapalić w piecu?
  ~ertu /2019-07-05 20:34
 • smutne
  Ale chyba nie będzie nikogo na świecie kto będzie takim Piłsudkim dla środowiska i będzie myślał 100 lat na przód i powie wszystkim: wyłączamy światło
  Trump na pewno nic nie zrobi
  ~nireq /2019-07-05 19:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...