Informacje

 • Ukryte pomieszczenia w starożytnym grobowcu. W środku mumie i sarkofagi

  19-04-2017 16:58

  Ministerstwo Starożytności poinformowało o tym we wtorek

  Archeolodzy dokonali w Egipcie niezwykłego odkrycia. W 3500-letnich grobowcach znaleźli mumie i kolorowe sarkofagi.

  Naukowcy odkryli grobowce w nekropolii Draa Abul Nagaa, w pobliżu miasta Luksor w południowym Egipcie. Główny grobowiec w kształcie litery T należał do sędziego miejskiego Userhata. Jak podało Ministerstwo Starożytności, jest on typowy dla grobowców szlacheckich.

  Ukryte pomieszczenia

  Wewnątrz grobowca Userhata, który powstał ponad 3 tysiące lat temu, znaleziono ukryte pomieszczenia, w których znajdowało się osiem mumii, 10 kolorowych sarkofagów i liczne figurki.

  - Userhat martwił się, że sarkofag i mumia jego dziadka zostaną zniszczone lub zrabowane. Postanowił więc usunąć pewną część grobowca i ukryć kilka drewnianych sarkofagów tutaj. I rzeczywiście, kiedy zaczęliśmy wykopaliska, znaleźliśmy ich co najmniej siedem - zauważył Mostafa Waziri, prowadzący misję archeologiczną.

  Ministerstwo Starożytności poinformowało we wtorek, że grobowiec składał się z otwartego dziedzińca prowadzącego do prostokątnej sali, korytarza i wewnętrznego pomieszczenia.

  Prace mające na celu "ujawnienie tajemnic dwóch grobowców" cały czas trwają.

  Liczne odkrycia

  Zdaniem przedstawicieli ministerstwa wewnętrzna komora głównego grobowca zawierała dobrze zachowany zbiór sarkofagów z 21. dynastii i mumie owinięte w płótno, a także figurki pogrzebowe ushabti (umieszczane w grobach, aby służyć zmarłym w życiu pozagrobowym) i kolekcję glinianych doniczek.

  - Byliśmy bardzo zdziwieni ilością przedmiotów, jakie znaleźliśmy w grobowcu: ceramikę, ponad tysiąc starożytnych figurek, wiele sarkofagów i mumii. A prace wciąż trwają, więc pewnie w ciągu kilku dni znajdziemy dużo więcej - powiedział Khaled Al-Anani z Ministerstwa Starożytności.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...