Informacje
 • Uprawiają rośliny w marsjańskich warunkach. "Smakują wspaniale"

  01-11-2019 20:45 Eksperyment "Marsonauta"
  Projekt "Marsonauta" bada zachowanie roślin w trudnych warunkach Foto: Reuters | Video: Reuters

  Rośliny w ich laboratorium rosną z małą ilością wody oraz w bardzo niewielkich odległościach od siebie. Projekt o nazwie "Marsonauta" ma na celu uprawę roślin przy ekstremalnie trudnych warunkach, jakie panują na Czerwonej Planecie.

  Czescy naukowcy otworzyli specjalne laboratorium, aby eksperymentować z roślinnością. Ich badania mają dać odpowiedź na pytanie - jak rośliny mogą znieść niezwykle trudne warunki, takie jak te, panujące na Marsie. W ten sposób mogą przyczynić się do ewentualnej kolonizacji Czerwonej Planety.

  Eksperyment o nazwie "Marsonauta" jest prowadzony przez zespół 29-letniego Jana Lukačeviča z Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Opiera się na aeroponice - uprawie roślin w powietrzu, bez podłoża i z wodą, która jest na nie rozpylana w formie aerozolu.

  - Podczas naszego projektu staramy się przy niekonwencjonalnych metodach uprawy przygotować rośliny do przyszłych misji na Marsie - zauważył Lukačevič.

  Rośliny rosną na specjalnych ścianach, a ich korzenie znajdują się w powietrzu. Ułożone są jedna przy drugiej, by jak najbardziej zminimalizować przestrzeń. Naukowcy eksperymentują także ze zmianami światła i temperatury.

  Mniej przestrzeni, mniej wody

  Do tej pory zespołowi udało się wyhodować gorczycę, liście sałaty, rzodkiewki oraz zioła takie jak bazylia i mięta.

  W ubiegłym tygodniu naukowcy zjedli swoje dotychczasowe plony, chcąc ocenić ich walory smakowe.

  - Smakują wspaniale, ponieważ rosną w kontrolowanym środowisku, a my dostarczamy im odżywki na zamówienie - stwierdził Lukačevič.

  Jak mówią naukowcy, do głównych zalet należy to, że zużywają o 95 procent wody mniej niż podczas normalnej hodowli, a także fakt oszczędności miejsca, co może zwiększyć plony rolne na obszarach dotkniętych urbanizacją i zmianami klimatu. W najbliższym czasie zespół planuje podjąć próbę hodowli truskawek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...