Informacje

 • Wiatr i fala uderzeniowa. To najbardziej śmiercionośne zagrożenia po zderzeniu z asteroidą

  04-05-2017 17:24

  Naukowcy przeanalizowali siedem zjawisk

  Zobacz wizualizację uderzenia asteroidy w Ziemię

  Foto: Shutterstock; film: NASA

  Silny wiatr oraz fala uderzeniowa stanowiłyby największe zagrożenie dla ludzi po uderzeniu w Ziemię asteroidy - twierdzą naukowcy na łamach "Geophysical Research Letters". Według ich obliczeń te dwa zjawiska odpowiadałyby za nawet 60 procent ofiar śmiertelnych katastrofy.

  Gdyby w Ziemię uderzył duży obiekt z Kosmosu, to czego powinniśmy obawiać się najbardziej: wstrząsów sejsmicznych, fal tsunami, a może gwałtownych podmuchów wiatru? Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton postanowili oszacować, ile ofiar śmiertelnych spowodowałaby kolizja z asteroidą o średnicy od 15 do 400 metrów, a dokładniej - różne zjawiska wywołane przez uderzenie obiektu w ląd lub wodę.

  W badaniach wykorzystali modele komputerowe. Uwzględnili siedem znanych efektów zderzenia asteroidy z naszą planetą: falę uderzeniową, efekty cieplne, unoszące się w powietrzu odłamki i szczątki, fale tsunami, silne wiatry, wstrząsy sejsmiczne oraz powstanie krateru.

  - To pierwsze badanie, które bierze pod uwagę wszystkie siedem zjawisk wywołanych uderzeniem asteroidy i ocenia je w kontekście ofiar w ludziach - podkreślił główny autor publikacji, Clemens Rumpf z Uniwersytetu Southampton.

  Uderzenie w ląd

  Z wyliczeń badaczy wynika, że w przypadku uderzenia asteroidy w ląd najwięcej ofiar w ludziach pochłonęłyby gwałtowne porywy wiatru i fala uderzeniowa - łącznie ponad 60 procent ofiar śmiertelnych. Prawie 30 procent ofiar spowodowałaby zaś fala termiczna, choć jak tłumaczył Rumpf, ludzie próbowaliby uniknąć uderzenia ciepła, kryjąc się w piwnicach i podziemnych schronach.

  Najmniej groźne okazałyby się wstrząsy sejsmiczne wywołane uderzeniem (0,17 proc. ofiar), podobnie jak powstanie krateru czy przemieszczające się w powietrzu odłamki (każde poniżej 1 proc. ofiar).

  Asteroidy, które uderzą w ląd, będą o wiele groźniejsze dla ludzi niż te, które wylądują w oceanach, uważają naukowcy. Uderzenie dużego obiektu w wodę może wprawdzie wywołać fale tsunami, które po dotarciu do wybrzeży odpowiadałyby za 70-80 proc. ofiar śmiertelnych takiego zdarzenia. Zdaniem badaczy - ofiar i tak byłoby wówczas mniej, niż gdyby ta sama asteroida uderzyła w ląd.

  Uderzenie meteoru w Czelabińsku

  Z analizowanych scenariuszy wynika też, że śmiertelne zagrożenie dla ludzi niosą kolizje z asteroidami o średnicy co najmniej 18 metrów. Wiele mniejszych obiektów rozpada się w atmosferze ziemskiej, ale właśnie one spadają na Ziemię najczęściej, generując przy tym wystarczająco dużo ciepła i energii, by spowodować straty.

  Tak było w przypadku meteoru o średnicy 17-20 metrów, który spadł w Czelabińsku w 2013 roku. Rannych, w tym poparzonych lub czasowo oślepionych, zostało wtedy ponad 1000 osób z okolicznych terenów. Większość odniesionych ran to jednak efekt fali uderzeniowej - pokaleczenia twarzy szkłem powstałe, gdy ludzie wyglądali przez okna po rozbłysku spowodowanym przez meteor.

  Choć badania takie jak to przeprowadzone przez zespół z Southampton są niezbędne, by przygotować się na ewentualne uderzenie asteroidy w Ziemię, to jak podkreślił Rumpf, takie kolizje zdarzają się bardzo rzadko. Obiekty o średnicy 60 metrów uderzają w Ziemię średnio co 1500 lat, a te o średnicy 400 metrów co 100 tys. lat, wylicza naukowiec.

  - Prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy jest bardzo niskie - dodał. - Ale konsekwencje mogą być niewyobrażalne - podsumował.

  Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ogromy kosmiczny kamień uderzający akurat w ocean? Naukowcy z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku opracowali model, który prezentuje co by się stało w takich okolicznościach - na pewno byłoby to spektakularne, ale co stanie się z klimatem i czy bylibyśmy bezpieczni?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Straszcie straszcie....
  ....nic innego nie zostało dla tej durnej ludzkości jak tylko uderzenie tej asteroidy. Wtedy skończy się ISIS, problemy, wojny, handel bronią, cierpienie dzieci - bo wszystkich na raz szlag trafi raz na zawsze.
  garou /2017-05-05 06:36
 • asteroid
  Kto zapłaci za przekroczenie emisji CO2?
  ~kos /2017-05-04 21:56
 • Astroiyda
  To co sie dzeie obecnie nå swiecie to juz bog sam nie moze zmiesc duzo ludzi pragnie zeby juz cos sie stalo zeby tych djablow wyploszyc niech juz wlasnie
  ~Pragnienie /2017-05-04 19:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...