Informacje

 • Wróg publiczny numer jeden może pomóc człowiekowi

  04-07-2017 12:38

  Pozytywna strona kleszcza

  Kleszcze roznoszą groźną dla człowieka boreliozę

  Foto: John Tann/flickr.com (CC BY 2.0); Film: TVN24

  Nowe badania pokazują, że kleszcze poza przenoszeniem i wywoływaniem groźnych chorób, mogą również pomóc w walce z niektórymi przypadłościami.

  Możliwe, że kleszcze mogą działać pozytywnie na zdrowie człowieka. W ślinie pajęczaka znajdują się białka, mogące potencjalnie pomagać w zwalczaniu pewnych chorób serca - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

  Odkryte białko może wiązać się i neutralizować chemokiny, czyli szkodliwe substancje chemiczne nadmiernie uwalniające się z powodu zapalenia mięśnia sercowego. Choroba ta jest niezwykle groźna dla zdrowia - może nawet doprowadzić do konieczności przeszczepienia serca. W 30 procentach przypadków kończy się śmiercią.

  Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że wytworzony ze śliny lek mógłby potencjalnie pomóc cierpiącym także cierpiącym na zapalenie trzustki.

  Ślina lekiem przyszłości

  W zależności od gatunku, ślina kleszczy może w sobie zawierać więcej niż 3000 nowo poznanych białek. Blokują one działanie szkodliwych chemokin.

  - Zapalenie mięśnia sercowego jest niszczącą chorobą, na którą obecnie istnieje niewiele leków – mówił Shoumo Bhattacharya, lider badań oraz profesor kardiologii Uniwersytetu w Oksfordzie. Naukowiec wyraża nadzieję, że dzięki kleszczom będziemy w stanie stworzyć remedium na tę przypadłość.

  - Może i nie są piękne, jednak te niewielkie stworzenia mogą kryć w sobie tajemnicę, jak stworzyć bardziej efektywne leki, działające na cały wachlarz chorób – powiedział Jeremy Pearson z brytyjskiej fundacji zajmującej się chorobami serca (British Heart Foundation), która sfinansowała badania.

  Rozmowa z doktor Martą Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

  Rozmowa z dr Pawłem Grzesiowskim z Centrum Medycyny Zapobiegawczej

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Potrzebne?
  Wychodzi na to, że w przyrodzie wszystko jest przydatne. Nawet kleszcz.
  Anta56 /2017-07-04 15:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...