Informacje
 • Za 10 lat zobaczymy na niebie demona ciemności

  03-05-2019 09:05 Naukowcy są podekscytowani
  Trajektoria lotu asteroidy 99942 Apophis Foto: NASA | Video: NASA

  Asteroida o szerokości około 335 metrów za 10 lat przeleci w pobliżu naszej planety. Według NASA, będziemy świadkami fascynującego astronomicznego zjawiska.

  Oficjalna nazwa asteroidy to 99942 Apophis. Apophis to imię, które nosił w mitologii Starożytnego Egiptu demon ciemności i chaosu. Według wierzeń miał on postać węża i był zagorzałym wrogiem boga słońca Ra. Demoniczny wąż toczył walkę z Ra, kiedy ten znajdował się w barce na nieboskłonie. Apophis chciał udaremnić wschód słońca. Za każdym razem jednak przegrywał.

  Tym razem Apophis również nie zniszczy Słońca

  Według NASA, bardzo rzadko zdarza się, aby tak wielki obiekt przelatywał tak blisko Ziemi. Ma to zrobić 13 kwietnia 2029 roku. Asteroida ma minąć Błękitną Planetę w odległości około 31 tysięcy kilometrów. - Możliwość obserwowania Apophisa z bliska w 2029 roku będzie niesamowitą okazją dla świata nauki - powiedziała w rozmowie z CNN Marina Brozović, specjalista od radarów z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w kalifornijskiej Pasadenie.

  - Będziemy obserwować asteroidę przez teleskopy optyczne i radiowe - powiedziała Brozović. - Wraz z obserwacją poprzez radary będziemy w stanie zobaczyć detale na powierzchni, które mają jedynie kilka metrów - dodała.

  Będzie widoczna na niebie

  Nie tylko naukowcy wyposażeni w teleskopy, ale i zwykli ludzie będą w stanie zobaczyć asteroidę. Na modelu prognostycznym sporządzonym przez NASA, można zobaczyć przewidywaną ścieżkę przelotu asteroidy.

  Miejsce, w którym kolor czerwony zmienia się w szary, pokazuje moment, w którym asteroida znajdzie się najbliżej naszej planety. Właśnie wtedy będzie można zobaczyć Apophisa na własne oczy. Pojawi się jako jasny punkt na niebie, a następnie zniknie bezpowrotnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • asteroida ikar
  pamiętam pod koniec lat 60-tych miał w ziemię uderzyć Ikar,miał być koniec świat, na parę dni przed katastrofą sie okazało że zmienił tor lotu i minie ziemię w bezpiecznej odległości. Dziś naukowcy dysponują lepszym sprzętem, komputerami a i tak nie są w stanie dokładnie określić orbity takich obiektów z dużym wyprzedzeniem.
  jan pierwszy /2019-05-04 06:14
 • pogoda
  Już wiem nawet jaka będzie u mnie pogoda.. zachmurzenie 99.9%
  ~qnikusa /2019-05-03 19:51
 • Już
  Buduje bunkier.
  marcinponiewierski /2019-05-03 15:42
 • ziemia?
  No to mamy przerabane,czas umierac,amen.
  ~bolok /2019-05-03 15:28
 • Do sd
  A do sd:

  Tak, wyjaśnili, wystarczy nie być trollem/ignorantem i doczytać:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/System_oznaczania_i_nazewnictwa_planetoid
  Nie ma za co...
  ruquefyyar /2019-05-03 14:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...