Informacje

 • Zadziwiająca mapa Ziemi.
  Z kosmosu widać nas nawet w nocy

  15-04-2017 08:15

  Zobacz najnowszą mapę nocnych świateł

  NASA udostępniła nowe nocne zdjęcia Ziemi

  NASA Goddard Space Flight Center

  Naukowcy NASA opublikowali nową nocną mapę oświetlenia świata. Dzięki niej wyraźnie widać, jak rozmieszczone są miejsca zamieszkiwane przez ludzi na naszej planecie.

  Nocne satelitarne zdjęcia Ziemi - często nazywane "nocnymi światłami" - od blisko 25 lat robią wrażenie na pasjonatach astronomii. Są także narzędziem badań. Zapewniają szeroki i jednocześnie piękny obraz tego, jak ludzie kształtują planetę i rozświetlają ciemność. Zdjęcia zainspirowały nie tylko wielu twórców kultury, ale - przede wszystkim - przyczyniły się do powstania wielu projektów badawczych z dziedziny ekonomii, nauk społecznych i środowiskowych.

  Co by się jednak stało, gdyby takie mapy były aktualizowane co roku, co miesiąc albo nawet każdego dnia? Odpowiedź na to pytanie jeszcze w tym roku chcą znaleźć naukowcy z zespołu badawczego Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland.

  Jak zmieniło się oświetlenie w Polsce:

   

  Badacze od 2011 roku analizują dane dotyczące nocnego oświetlenia Ziemi i opracowują nowe oprogramowanie i algorytmy, które pozwolą rozjaśnić zdjęcia, sprawić by były dokładniejsze i łatwiej dostępne. Są już o krok od codziennego dostarczania nocnych widoków Ziemi w wysokiej rozdzielczości, a ich celem jest udostępnienie ich jeszcze w tym roku szerszej publiczności.

  Od czasu publikacji w 2012 roku nowych nocnych zdjęć Ziemi członkowie zespołu starają się zintegrować je z globalnym systemem przeglądania zdjęć (GIBS) oraz z narzędziem mapującym Worldview. Pozwoliłoby to na łatwe udostępnianie zdjęć wszystkim zainteresowanym.

  To nie takie proste

  Teraz naukowcy wydali najnowszą mapę nocnych świateł, która powstała na podstawie obserwacji z 2016 roku. Przeanalizowali różne sposoby promieniowania, rozpraszania i odbijania światła przez powierzchnię lądu, atmosferę i oceany.

  Jednak największym wyzwaniem jest uwzględnienie w badaniach faz Księżyca, które nieustannie wpływają na ilość światła padającą na Ziemię. Podobne problemy stwarzają chmury, pokrywy śnieżne i lodowe, a nawet zorze czy poświaty niebieskie (czyli bardzo słabe emisje światła, których źródłem jest atmosfera planety).

  Jak zmieniło się oświetlenie we Włoszech:

   

  Nowe mapy powstały na podstawie danych ze wszystkich miesięcy roku. Kod stworzony przez naukowców wyłapywał momenty, kiedy niebo było najczystsze każdego miesiąca i brał poprawkę na światło Księżyca.

  Nowoczesne rozwiązania

  Satelita Suomi NPP, dzięki któremu oglądamy mapę, wyposażony jest w przyrząd (VIIRS), wykrywający fotony światła odbite od powierzchni Ziemi i atmosfery w 22 różnych długościach fal. VIIRS jest również pierwszym instrumentem satelitarnym, który dokonuje ilościowych pomiarów emisji światła i refleksów, dzięki czemu badacze mogą rozróżnić intensywność, typy i źródła nocnych świateł.

  Suomi NPP robi zdjęcia prawie każdej lokacji na Ziemi codziennie o godzinie 1.30 rano i 1.30 po południu. Są to 3000-kilometrowe pionowe pasy rozciągające się od bieguna do bieguna. Dzięki czujnikowi słabego oświetlenia może rozróżniać światła nocne w o wiele lepszej rozdzielczości niż poprzednie satelity. A dzięki temu, że jest sondą cywilną, dane są dostępne dla wszystkich naukowców w krótkim czasie. Może to pomóc w krótkoterminowym prognozowaniu pogody oraz reagowaniu na katastrofy.

  "To zadziwiające"

  - Dzięki VIIRS możemy monitorować krótkotrwałe zmiany spowodowane zakłóceniami w dostawie energii, takimi jak konflikty, burze, trzęsienia ziemi i spadki napięcia - powiedział Román. Dodał, że czujnik pozwoli także na cykliczne monitorowanie zmian spowodowanych działalnością człowieka. Chodzi o m.in. oświetlenia świąteczne, sezonowe wyjazdy. Dotyczy to też zmian urbanistycznych, ekonomicznych i elektryfikacji. - To po prostu zadziwiające - podsumował.

  Mapa ma duże możliwości

  Jednym z największych dokonań VIIRS było wykrycie przerwy w dostawach energii spowodowanej huraganem Matthew, który pod koniec września 2016 roku nawiedził północno-wschodnie wybrzeże Karaibów i południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Zespół reagowania NASA dostarczył dzięki temu natychmiastowo informacje Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. To jednak był tylko początek współpracy. Planowane jest opracowanie mapy przerw w dostawach zasilania, która umożliwi szybsze reagowanie w trudnych sytuacjach.

  NASA widzi jednak dużo więcej zastosowań nocnych map Ziemi. Mogą one służyć na przykład do monitorowania nielegalnych połowów, śledzenia ruchów lodowców, a nawet ochrony lasów tropikalnych i wybrzeży.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...