Informacje
 • Zęby, które wywrócą
  naszą historię do góry nogami

  23-10-2015 14:17 Rewolucyjne informacje o pierwszej fali migracji
  Zęby, które wywrócą <br />naszą historię do góry nogami

  Zęby zrewolucjonizowały wiedzę o pierwszych migracjach

  twitter/ Science, Nature

  W południowych Chinach dokonano historycznego odkrycia. Okazało się, że współcześni ludzie zamieszkiwali Azję Południową dużo wcześniej niż sądziliśmy. Maleńkie znalezisko w postaci zęba może na zawsze zmienić dotychczasową wiedzę o naszym pochodzeniu.

  - To niesamowite, pierwsza liga! - powiedział Michael Petraglia, archeolog z Uniwersytetu w Oksfordzie. - To jedno z najważniejszych znalezisk pochodzących z Azji w ciągu ostatniej dekady.

  47 skamieniałych ludzkich zębów znalezionych w chińskiej jaskini w Daoxian w prowincji Hunan pochodzi sprzed 80 tysięcy lat. A to oznacza, że człowiek pojawił się na tych terenach o 20 tysięcy lat wcześniej niż przypuszczaliśmy.

  Do tej pory wiek najstarszej odnalezionej w tym regionie skamieliny szacowano na 45 tysięcy lat.

  W jaskini nie znaleziono żadnych narzędzi, dlatego zdaniem naukowców ludzie w niej nie mieszkali. Ich ciała mogły zostać do niej zaciągnięte przez drapieżniki.

  Więcej niż jedna fala

  Homo sapiens pojawił się w Afryce około 200 tysięcy lat temu, a następnie powędrował na inne kontynenty. Ta wędrówka kryje wciąż przed nami wiele tajemnic. Jednak ostatnie znalezisko rozjaśniło jedną z nich - pierwsza fala migracji dotarła do południowej Azji nie 60 tysięcy lat temu, lecz dużo wcześniej.

  - To może oznaczać, że ludzie rozprzestrzeniali się w kilku falach - powiedziała autorka badań Maria Martinon-Torres z Uniwersytetu w Londynie.

  Dlaczego nie Europa?

  Nie sposób zignorować rodzącego się pytania - dlaczego współcześni ludzie nie zasiedlili Europy wcześniej niż dopiero 40-45 tysięcy lat temu. Być może, jak sugerują badacze, zostali wyparci przez Neandertalczyków, którzy jako gatunek łowiecko zbieracki przeważali, zanim ich populacja zaczęła zanikać.

  Natomiast według Robina Dennela z Uniwersytetu w Exeter bardziej prawdopodobną przyczyną były mroźne zimy.

  Dalsze losy

  Nie wiadomo dokładnie, jak potoczyły się dalsze losy grupy ludzi, która przywędrowała do południowej Azji. Według Jean-Jacques Hublin, paleoantropologa z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku, wyginęli, a ich miejsce zajęli ludzie z kolejnych fal migracji z Afryki.

  Sceptycy

  Eric Delson z Lehman Cellege w Nowym Jorku nazwał to odkrycie potencjalnie ekscytującym, jednak uważa, że naukowcy powinni przedstawić dokładniejszą dokumentację geologiczną znaleziska. Datowanie samych zębów okazało się niemożliwe. Ich wiek określono na podstawie pobliskich próbek mineralnych i skamielin zwierzęcych.

  Ponadto zastanawiającym jest fakt, że zęby wydają się mieć pewne ubytki, które są nietypowe dla ludzi żyjących w tych czasach. Ubytki zębów nie były powszechne aż do powstania zmieniającego dietę rolnictwa 10 tysięcy lat temu.

  Pytań i zagadek wciąż jest wiele. Jednak każde kolejne odkrycie przybliża nas do poznania prawdy o naszym pochodzeniu.

   

  W Polsce także dokonuje się decydujących odkryć archeologicznych. W 2010 roku w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odnaleziono ząb Neandertalczyka:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • w środowiskach naukowych
  a to ta część mojej rodziny , która pochodzi od małpy. Nasi prapradziadkowie Adam i Ewa bardzo by się zmartwili takimi teoriami, bo byli przecież doskonali fizycznie i psychicznie, degeneracja nastąpiła póżniej ale żeby aż do małpiego zezwierzęcenia?
  ~Zosia /2015-10-23 14:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...