Informacje
 • 126 kilometrów na godzinę.
  Burzowe porywy wiatru siały zniszczenie

  24-07-2017 07:31 Materiały Reporterów 24

  Zniszczenia po burzach w niedzielę

  Foto: Stanisz1959/Kontakt 24; Film: korneliusz_cuch_mozejko/Kontakt 24

  W niedzielę przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Strażacy interweniowali prawie tysiąc razy, głównie wypompowując wodę i usuwając powalone konary drzew. Zobacz materiały Reporterów 24.

  Podtopienia piwnic, ulic, tuneli - to efekt nawałnic, które w niedzielę przeszły nad Polską. W poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że strażacy interweniowali prawie 1000 razy.

  -W sumie strażacy wyjeżdżali do 980 akcji. Ponad 500 spośród nich związanych było z intensywnym deszczem, a reszta z porywistym wiatrem - dodał Frątczak.

  Jak poinformował, jeśli chodzi o podtopienia, najtrudniejsza sytuacja była w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

  Silny, niszczycielski wiatr

  Nad Śląskiem Dolnym i Opolskim przemieszczała się wąska, ale aktywna strefa burzowa. Na zdjęciu radarowym widać było, że przyjmowała kształt łuku. Nazywana jest "bow echo". Określa się tak strefę z chmurami burzowymi i silnymi porywami wiatru.

  Silne, niszczycielskie porywy wiatru występujące w takiej strefie przekraczają prędkość 100 km/h. Taka sytuacja miała miejsce we Wrocławiu. Na stacji meteorologicznej w mieście odnotowano prędkość 126 km/h. Bow echo spowodowało, że tam, gdzie się przetaczało, strażacy byli wzywani najczęściej.

  - Najwięcej interwencji związanych z wiatrem mieliśmy na Śląsku oraz w województwie mazowieckim dolnośląskim i opolskim - podał Frątczak.

  Zniszczenia po burzach

  Akcje strażaków polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych ulic, dróg i usuwaniu powalonych przez wiatr konarów drzew.

  - Na szczęście nie ma osób poszkodowanych, nie mamy też - w tej chwili - informacji o pozrywanych liniach energetycznych czy uszkodzonych dachach - dodał.

  Zastrzegł, że są to informacje wstępne, a sytuacja może ulec zmianie.

  Materiały pokazujące skutki burz dostaliśmy na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...