Informacje
 • 68 utonięć w lipcu. Apel o rozwagę

  30-07-2018 21:41 W czasie upałów chętnie się kąpiemy. Ale uważajmy
  Nastolatek wyciągnięty z wody na strzeżonym kąpielisku. Prawdopodobnie utonął Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W czasie ostatniego weekendu w Polsce utonęło 11 osób, a od początku lipca doszło już do 68 utonięć - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jedna z ostatnich tragedii miała miejsce w Orzyszu, gdzie mimo obecności ratowników na kąpielisku utonął 16 latek.

  Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniego uczestnika kolonii, który najprawdopodobniej utonął w niedzielę na strzeżonym kąpielisku w jeziorze Orzysz zapowiedziała w poniedziałek Prokuratura Rejonowa w Piszu.

  Czytaj więcej na ten temat.

  Apel o rozwagę

  "W miniony weekend w Polsce utonęło 11 osób - w całym lipcu życie straciło już 68. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności i bagatelizują zagrożenia, co staje się przyczyną wielu tragedii" - podało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, apelując o rozwagę przy korzystaniu z kąpieli.

  W komunikacie zalecono, żeby podczas odpoczynku nad wodą przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratowników.

  "Przypominamy że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępnej na stronie internetowej Policji, każdy z nas może anonimowo oznaczyć miejsca i zdarzenia, które wpływają na bezpieczeństwo turystów, takie jak dzikie kąpieliska, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy złą organizację ruchu drogowego" - napisało MSWiA.

  Według danych resortu, podobnie jak w roku ubiegłym w czasie lata służbę w komisariatach i komórkach wodnych pełni 150 policjantów, natomiast na czas wakacji powołano dodatkowo 78 tzw. komórek sezonowych, w których służy 366 policjantów.

  Kontrole autokarów i obozów

  MSWiA przypomniało również, że policjanci oraz strażacy nad bezpieczeństwem dzieci czuwają także w innych miejscach. Funkcjonariusze kontrolują m.in. obozy harcerskie, okolice jezior, oraz sprawdzają stan techniczny autokarów.

  "W pierwszym miesiącu wakacji funkcjonariusze skontrolowali prawie 5,5 tysiąca autokarów. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowców oraz obowiązkowe wyposażenie autokarów" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

  Służby podlegające MSWiA skontrolowały też prawie tysiąc obozów harcerskich.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...