Informacje

 • 80 bocianów spędzi zimę na Podkarpaciu

  05-09-2011 12:22

  Koszty leczenia i wyżywienia zimujących ptaków są duże

  80 bocianów spędzi zimę na Podkarpaciu

  Zimować będą bociany ze złamanymi skrzydłami i kończynami

  sxc.hu

  Około 80 bocianów, które nie odleciały do Afryki, najbliższą zimę spędzi w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Są to ptaki, które ze względu na zły stan zdrowia nie mogły dołączyć do pozostałych emigrantów.

  - Aktualnie przebywa u nas już 60 ptaków. Natomiast mamy sygnały z wielu gmin, gdzie z różnych powodów pozostało około 20 sztuk. W najbliższych tygodniach trafią one do Przemyśla – mówi Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii pracujący w ośrodku.

  W przemyskim ośrodku będą zimować bociany ze złamanymi skrzydłami, kończynami, poturbowane upadkiem z gniazd, porażone prądem elektrycznym po zderzeniu z linią energetyczną lub osobniki niedożywione.

  Bociania akcja

  Działający jako fundacja ośrodek już apeluje o pomoc. Akcja "Pomóż bocianom przetrwać zimę" adresowana jest zarówno do mieszkańców Przemyśla i okolicznych miejscowości, jak i mieszkańców regionu i kraju.

  - Potrzeb mamy wiele. Dziennie nasi podopieczni zjadają np. ponad 30 kilogramów surowego mięsa. Trzeba także sporo słomy na legowiska dla nich - zauważył Fedaczyński.

  Koszty leczenia i wyżywienia zimujących ptaków są bardzo wysokie. Co roku, dzięki pomocy ludzi udaje się podopiecznym ośrodka dotrwać do wiosny, która dla większości bocianów jest równoznaczna z powrotem do ich naturalnego środowiska.

  Ośrodek działa od prawie 20 lat. Trafiają do niego ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia. Choć bywa, że również z województw sąsiednich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a7QCpLm7cS
  Cool! That's a clever way of looknig at it!
  ~ltDuafjqhv /2013-08-21 08:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....