Informacje

 • Bardzo ślisko w Tatrach.
  Ratownicy radzą zmienić trasę

  23-08-2017 13:05

  W wysokich piętrach gór temperatura spadła do zera

  Niebezpiecznie ślisko w Tatrach. Zalecamy ostrożność

  Foto i film: TVN24

  Ratownicy przestrzegają przed nieostrożnym doborem obuwia. Wyjątkowo niskie temperatury, mgły i deszcz sprawiły, że wędrowcom może powinąć się noga.

  W Tatrach pojawiły się oblodzenia. Turyści powinni zachować ostrożność, bo na wyższych piętrach gór doszło do oblodzeń, a szlaki są wyjątkowo nieprzyjazne. Ratownicy TOPR-u przestrzegają przed niepotrzebną brawurą i zachęcają do tego, by raz jeszcze zaplanować trasę.

  Załamanie pogody

  - Nie ma dobrego obuwia na takie warunki. Powyżej dwóch tysięcy metrów jest już oblodzenie, więc w normalnym obuwiu będziemy się ślizgać, a na raki warstwa tego oblodzenia jeszcze jest zbyt mała, żeby te raki wytrzymały - poinformował reporter TVN24 Jerzy Korczyński.

  W Tatrach doszło do załamania pogody. W drugiej połowie sierpnia termometry wskazują stosunkowo niskie temperatury, a w nocy w wyższych partiach gór temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Ratownicy TOPR-u zalecają, by turyści raz jeszcze przemyśleli plan wyprawy na stok.

  - W Tatrach mamy teraz załamanie pogody połączone z dość znacznym obniżeniem temperatury w wyższych partiach Tatr, powyżej dwóch tysięcy metrów - poinformował media ratownik TOPR-u Piotr Konopka. - W nocy temperatura spadła poniżej zera, są oblodzenia, powyżej leży śnieg, dlatego turystykę należy ograniczyć do tych niższych, dolinnych części, pójść do schronisk i poczekać, aż warunki w tych górnych częściach się poprawią - zalecił.

  "Dobre buty, chęci, i się idzie"

  Część turystów dobrze zna sytuację na stoku i uprzednio się przygotowała.

  - Trzeba się ubrać cieplej. Dzisiaj na Kasprowym były dwa stopnie. My już wcześniej chodziliśmy, więc się przygotowaliśmy. Można się poślizgnąć i spaść - stwierdził Paweł z Rzeszowa.

  Inni postanowili na wszelki wypadek zrewidować plany i obrać inną trasę.

  - Trzeba trochę zmienić plany - przyznał Krzysztof z Kutna. - Dziś pójdziemy do Hali Gąsienicowej, a później zobaczymy. Plan był, żeby iść na Orlą Perć. Jest ślisko. Większość jest przygotowana, ale ja widziałem różnych ludzi. Adidaski to jest standard, a przecież niezbędne są buty za kostkę - poinformował Krzysztof z Kutna

  Niektórzy traperzy nie ukrywają optymizmu.

  - Dobre buty, chęci, i się idzie - stwierdził jeden z turystów.

  Dla niektórych taka nonszalancja może się źle skończyć. W ubiegłym tygodniu 65-letnia turystka zboczyła ze szlaku i była zmuszona spędzić noc w lesie. Na szczęście nic jej się nie stało, choć na pewno bardzo przemarzła i następnym razem będzie trzymać się szlaku.

  Zobacz cały materiał poświęcony warunkom na szlakach:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...