Informacje
 • Barszcz Sosnowskiego w Dolinie Rospudy. Dron pokazuje, jak wielki jest problem

  03-08-2015 15:42 Walka z nim potrwa około 4 lat

  Barszcz Sosnowskiego porasta Rospudę

  Leszek Lubański

  Dolina Rospudy została opanowana przez barszcz Sosnowskiego. - Jesteśmy zdziwieni, że jest tego aż tyle w tym regionie - komentuje biolog Justyna Rybak. Skalę problemu pokazuje nagranie z drona.

  Słynną Dolinę Rospudy opanował barszcz Sosnowskiego. Ta niebezpieczna roślina zagraża turystom, bo pojawiła się w miejscach, gdzie często wodowane są kajaki. Kontakt z barszczem grozić może nawet poparzeniem drugiego stopnia. I to nie tylko zewnętrznym, ale też np. dróg oddechowych.

  DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

  4 lata walki

  Najgorsza sytuacja panuje w gminie Raczki.

  - Problem jest ogromny. Barszczu Sosnowskiego na naszym terenie jest około 20-30 hektarów - powiedział Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki. - Żeby go zwalczyć potrzebujemy 3-4 lat - dodał.

  Wtóruje mu Justyna Rybak, biolog z Politechniki Wrocławskiej.

  - Ogólnie w Polsce jest duży problem z barszczem Sosnowskiego, ale tutaj jesteśmy zdziwieni, że jest tego aż tyle w tym regionie - powiedziała Justyna Rybak, biolog z Politechniki Wrocławskiej.

  Sytuacja jest tym bardziej trudna, że Dolina Rospudy znajduje się na terenie Natura 2000. To sprawia, że w walce z barszczem nie można używać środków chemicznych.

  - Możemy jedynie usuwać go mechanicznie, czyli kosić 4 razy w roku. Dodatkowo obowiązkowa jest jego utylizacja - mówi wójt. Na razie nad rzeką stoją tabliczki ostrzegające przed groźną rośliną.

  Połączenie sił

  Barszcz Sosnowskiego występuje także w innych gminach położonych w północno-wschodniej Polsce. Z problemem zmagają się także władze Olecka, Sejn czy Suwałk.

  POMORZE JEST JEDNYM Z REGIONÓW, W KTÓRYCH WYSTĘPUJE BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

  - Dobrze by było, abyśmy połączyli siły i walczyli z problemem wszyscy wspólnie - powiedział Szymulewski.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Barszczyk
  Ja pamieęam jak byłem młodszy to plujki z tego robiliśmy i bawiliśmy się tak jako 8 latki :) a nad rzeką się nieraz poparzyłem tym i jeszcze trzeba było się ukrywać bo w domu by przypał był
  ~heh /2015-08-05 00:36
 • Barszcz
  Ale durnoty co poniektózy wypisują? :) Dla tych któzy się zastanawiaja jak z barszczem radzili sobie nasi dziadkowie odpowiem że nie radzili sobie bo nie musieli bo nie było barszczu naa terenioe Polski. Barszcz to roślibna sprowadzona z kaukazu która miała być uprawiana jako pasza dla zwierząt. Barszcz to roslina wytwarzająca toksyny, które osiadłszy na skórze dopiero wraz z kontaktem p[romieni słonecznych reagują chemicznie tworząc na skórze poparzenia nawet trzeciego stopnia więc, jest to bardzo niebezpieczna roślina i alergia nie ma nic do rzeczy. Zjedzona roślina nie jest szkodliwa. Kiedys poparzyłam się barszczem i nie mogłam skojarzyć co mi się stało. To co wyszło na mojej nodze pojawiło się dopiero po jakimś czasie ewentualnego kontaktu z rośliną. Rany utrzymywąły się dwa tygodnie, na szczęście wszystko się zagoiło i dzisiaj już nie mam śladów. Ale nie u wszystkich tak jest, to zalezy od stopnia poparzenia i od organizmu. Jesli będziecie mieli fizyczny kontakt z barszczem a potem wystawicie się na słońće skutki moga być opłakane, ale jeśli słońca nie bedzie a wy weźmiecie zaraz prysznic nic wam nie będzie. Także spokojnie mozna mechanicznie pozbyc sie tego barszczu w pochmurny dzień, zakłądając na wszelki wypadek kombinezony.
  ~Gosia /2015-08-04 19:46
 • barszcz stalina a natura 2000
  tysiace samochodow zatruwaja obszary chronione. a tu prawo zabrania uzywania chemii do walki z chwastem zagrazajacym ludzim.. Wiosna jechalem z Dowspudy do Augustowa tenze koperek bo tak to wyglada byl w fazie rozwoju stosowne wladze znaja miejsca i powinni dzialac juz wtedy, a nie patrzec jak to sie rozwija. Dobry gospodarz jak widzi zarodek pozaru to go stlumia i gasi anie patrzy co bedzie dalej... bo wiadomo co
  ~pawelSuw /2015-08-04 07:50
 • Nie tylko Rospuda
  Takie rzeczy są nie tylko w dolinie Rospudy. Przepłyńcie się rzeczką Łupawa tam dopiero zobaczycie ile tego rośnie.
  ~Tomi /2015-08-04 07:49
 • a ten barszcz to jest od wczoraj...
  A ten barszcz to jest pewnie tam od wczoraj...Tej wysokości pędy mają co najmniej kilka lat, tylko wtedy dronów nie znano i pływali sobie ludzie przez nikogo nie straszeni. To nie gigantyczna rosiczka która wciągnie kajakarza, to roslina niebezpieczna tylko w pewnym okresie, więc po co ta sensacja ??
  ~Kajak /2015-08-04 00:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...