Informacje
 • "Bocianów już nie ma". Ich wczesny odlot to zagadka dla ornitologów

  23-08-2018 15:11 Zobaczymy je znowu dopiero za rok
  Ornitolog o wczesnych wylotach bocianów Foto: katja/Pixabay (CC0) | Video: TVN24

  Zdecydowana większość bocianów opuściła już Polskę. W tym roku stało się to dwa tygodnie wcześniej, niż zwykle. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego zjawiska - przyznają ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

  W tym roku ornitolodzy zaobserwowali niezwykle wczesny odlot bocianów białych. W dolinie Bugu pierwsze sejmiki bocianie miały miejsce już pod koniec lipca, a stada ptaków odleciały 1 sierpnia, czyli dwa tygodnie przed terminem - poinformowało Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP). W komunikacie czytamy, że jest to zjawisko, które nie było do tej pory obserwowane przez ornitologów.

  Poczuły "zew natury"

  "Nie ma prostego wytłumaczenia zjawiska wczesnego odlotu bocianów w tym roku. Faktem jest, że w wielu miejscach ptaków już nie ma i zobaczymy je znowu dopiero za rok. W ptasim świecie mamy już jesień" - powiedziała cytowana w komunikacie PTOP Gabriela Kułakowska. W ocenie ornitologów gorąca i sucha letnia aura, trwająca już od maja, sprzyjała ptakom - dzięki dobrej pogodzie pisklęta szybko wyrosły i opanowały sztukę latania.

  "Możliwe, że kiedy ptaki spełniły już swoje rodzicielskie obowiązki, zgromadziły się na ostatnie wspólne żerowanie, czyli tzw. sejmiki i po prostu odleciały, czując zew natury i wznoszące prądy ciepłego powietrza, które sprzyjają szybowaniu" - czytamy w komunikacie PTOP.

  Pierwsze zebrały się w stada i odleciały ptaki nielęgowe, czyli te, które spędzają lato w Polsce, ale nie wychowują piskląt. Jak donoszą obserwatorzy, pozostałe wyruszyły w podróż na południe w połowie sierpnia.

  Spadek liczebności

  W Polsce gnieździ się jedna z największych populacji bocianów białych na świecie. Spędzają w naszym kraju około pięciu miesięcy. Przylatują na przełomie marca i kwietnia, a odlatują - z reguły, bo w tym roku było inaczej - pod koniec sierpnia.

  Bocian biały na swoje siedliska i żerowiska wybiera tereny położone pośród łąk, pól uprawnych i płytkich mokradeł.

  Ornitolodzy informują o spadku liczebności bociana białego w niektórych częściach Polski. Jest to związane z osuszaniem bagien, regulacją rzek, przekształceniem łąk w uprawy, intensywnym rolnictwem, czy usuwaniem miedz. Tego typu działania przyczyniają się do zmniejszania powierzchni bocianich żerowisk i zmniejszania się populacji tego gatunku - alarmuje PTOP.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zapytać trzeba tzw. pseudo-opozycji
  Odleciały bo mają dość tych wrzasków
  ~Nick /2018-08-24 18:16
 • bocian
  Jest sucho nie ma żab i innych zwierzątek
  ~Rozeta /2018-08-23 22:50
 • bociany
  Jeszcze dzis jednego widziałem.Rolnik orał pole a bocian żerował.Ale może faktycznie się zawinęły...
  johnny75 /2018-08-23 21:18
 • To proste.
  Nie załapały się 500+ to odleciały
  oldboy49 /2018-08-23 18:50
 • Bociany odlatują
  Uciekają przed Exit Tax
  ~holly /2018-08-23 18:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...