Informacje
 • Bociany czarne odlatują do Afryki

  21-09-2019 08:40 Wędrówki potrwają do końca września
  Bocian czarny na warszawskim Wilanowie Foto: Wikipedia/ Lukasz Lukasik (CC BY-SA 3.0) | Video: Arti

  Znacznie mniej niż przed rokiem odleci do końca września bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Trasa ich wędrówek przebiega między innymi przez Podkarpacie.

  - Ten rok był dla bocianów czarnych niezbyt udany. Odchowały jeszcze mniej potomstwa niż przed rokiem - powiedział w piątek ornitolog doktor Marian Stój. Według niego przyczyną słabszych lęgów był niedobór pokarmu związany z niskim stanem wód w górskich potokach. Było mało ryb, którymi się żywią.

  Jesienne wędrówki

  - Znaczna część gniazd była pusta, ponieważ dorosłe ptaki nie wróciły z zimowisk w Afryce. W konsekwencji jedynie część par odchowała swe potomstwo i tylko po dwa młode osobniki w lęgu - mówił ornitolog. Przypomniał, że trasa wędrówek bocianów czarnych do krajów zimowania wiedzie między innymi przez Podkarpacie. - Jesienną wędrówkę bociany czarne zaczynają około dwa tygodnie później od swoich białych kuzynów. Zimę spędzą w północno-wschodniej i wschodniej Afryce, rzadko przekraczają równik - opowiadał przyrodnik.

  Do Afryki ptaki lecą w mniejszych stadach niż bociany białe. W odróżnieniu od nich nie zawsze lecą nad lądem. Rzadziej też korzystają z lotu szybowcowego, zatem częściej wykorzystują siłę swych mięśni.

  - W drodze na zimowisko nie tłoczą się więc nad cieśninami, lecz mogą przekraczać Morze Śródziemne szerszym frontem - tłumaczył ornitolog. Do Polski wracają wcześniej, niż bociany białe. Już w połowie marca pierwsze z nich pojawią się przy gniazdach.

  Gniazdują blisko wody

  Bociany czarne są mniejsze od bocianów białych. Gniazda zakładają na drzewach w starych lasach bukowych, jodłowych lub mieszanych. Najczęściej gniazdują w pobliżu rzek, potoków i stawów, gdyż żywią się przede wszystkim rybami.

  - Nie gardzą jednak także owadami, płazami, gadami i gryzoniami - mówił dr Stój.

  Występują rzadziej niż bociany białe. Szacuje się, że w Polsce jest około dwóch tysięcy par lęgowych. Długość ich ciała wynosi 90-105 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 180-200 cm, a waga około 3 kilogramów. Mają czarne upierzenie, tylko pierś oraz brzuch białe. Dziób i nogi mają czerwone.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...