Informacje
 • Bociany wyleciały z Afryki. Lada chwila wylądują na polskiej ziemi

  04-03-2014 17:28 Ornitolodzy obserwują wzmożony ruch powietrzny i rosnący ptasi harmider

  Bociany lada chwila wylądują na polskiej ziemi. Na filmie bociany widziane przez Reporterów 24

  Fot. Shutterstock / Film: Kontakt 24

  - W drogę do Europy wyruszyły z Afryki bociany - powiedział przyrodnik Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej. Także przy gniazdach i ptasich budkach lęgowych panuje coraz większy ruch.

  - Bociany wyruszyły w drogę. Już 2 marca w Turcji widziano stado liczące mniej więcej 120 osobników. Są też informacje o bocianie z Niemiec z nadajnikiem GPS, którego kilka dni temu zlokalizowano w Izraelu. Zapewne nie był sam, leciał w stadzie - mówi Ireneusz Kaługa. W Polsce ptaki te zjawiają się zwykle po połowie marca, najczęściej 19-20 marca.

  Prąd wstępujący

  Ale aby bociany do nas dotarły, muszą zapanować odpowiednie warunki.

  - Bociany muszą mieć prądy wstępujące, gdyż przemieszczają się w tzw. kominach termicznych. Żeby się te kominy tworzyły, ziemia musi być choć trochę ogrzana. Na razie mamy zmiany pogody - jednego dnia jest ciepło, drugiego zimno. To może trochę powstrzymywać wędrówkę - mówi przyrodnik.

  Zimowi rezydenci

  Jednak przy odrobinie szczęścia bociany można było zauważyć już wcześniej w różnych miejscach Polski. To ptaki zimujące, które nie odleciały jesienią. Ptaki ze spóźnionych lęgów i kontuzjowane, które ze względu na słabą kondycję, nie były w stanie podjąć wędrówki.

  Wróciły czajki i gęgawy

  Na polach, nawet na wschodzie kraju, zaczęły się pojawiać duże stada czajek czy gęsi gęgawy.

  - Pierwsze żurawie widziałem już trzy tygodnie temu, chodziły parami w miejscach, w których normalnie pojawiają się co roku. Zapewne niedługo zaczną przystępować do lęgu. Te ptaki potrafią składać jaja nawet na śniegu - opowiada Kaługa.

  Ruch w gniazdach

  Rychłą wiosnę zwiastuje ruch przy gniazdach. Do lęgu przystąpiły kruki, właściwie już siedzą na gniazdach. Już od połowy lutego, kiedy zrobiło się trochę cieplej, przy gniazdach zaczęły się pojawiać bieliki. Zdaniem ornitologa wciąż poprawiają gniazda, a czasami już na nich siedzą.

  Na wschodzie Polski nie widać jeszcze masowo szpaków, ale pojawiają się pojedyncze doniesienia o ich śpiewie przy budkach, np. na Lubelszczyźnie. Informacje o ziębach przychodzą na razie z Wielkopolski.

  Miejskie ptasie trele

  Ptasie ożywienie widać też w miastach.

  - Ptaki śpiewają i są coraz bardziej aktywne. Już nie przylatują do karmnika. Modraszki i bogatki kręcą się przy budkach lęgowych, znoszą materiał. Na osiedlach słychać masowo mazurki. Kawki pilnują swoich otworów wentylacyjnych. Do lęgów przystąpiły miejskie gołębie - wylicza Kaługa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Bociany wyleciały z Afryki
  Lada chwila to przylecą chyba LOTem :) Niektórym bocianom powrót do kraju zajmuje nawet siedem tygodni.
  ~gest /2014-03-05 15:59
 • Pliszka
  pliszka widziana dzisiaj ,5 luty 2014 w Kamiennej Górze na termometrze +12
  ~przyrodnik /2014-03-05 14:59
 • bocian
  ja widziałam bociana w niedzielę latał sobie nad łąką po której właśnie spacerowałam z dzieckiem,a w sobotę grzmiało i błyskało się
  ~rozalka /2014-03-05 08:55
 • Bociany odlecialy z Afryki...
  O, beda dzieci...
  ~baba /2014-03-04 23:17
 • Nie wiem co powiedziec,
  ale tu w okolicy Aveiro bociany robily gody w powietrzu i parka bocianow pieknie ze soba "tancowala" w powietrzu ,okolo 80 metrow nad ziemia,i wydawaly klekotujace dzwieki z dziobow.Szkoda ze nie uchwycilem tego momentu kamerka,to bylo 20 lutego 2014.A gniazda bocianie sa przy drodze N109 na polnoc od miasta Aveiro.
  ~Stork /2014-03-04 20:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...