Informacje
 • Boisz się pająków? Niepotrzebnie.
  Są naszymi sprzymierzeńcami

  03-11-2019 08:53 Na jesieni wiele z nich pojawia się w naszych domach
  Wystawa pająków i skorpionów Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Jesień to czas, kiedy w domach pojawia się wiele pająków. Nie dla każdego taki widok jest przyjemny, a osoby cierpiące na arachnofobię mogą być nawet przerażone. Strach ten jest jednak w dużej mierze na wyrost, bo polskich domowych pająków nie ma co się obawiać.

  W naszych domach jesienią pająki zwykle możemy spotkać w kątach pokojów, na ścianach, albo na podłodze. Nie zawsze i nie dla każdego widok tych zwierząt oznacza coś miłego. Jak przekonują Lasy Państwowe na Facebooku, te pająki nie są w stanie nawet przebić ludzkiej skóry.

  W domu jest bezpiecznie

  W Polsce występują tylko trzy gatunki pająków, których powinniśmy się obawiać. Bardzo trudno je jednak spotkać, a na pewno już nie w naszych domach.

  Na baczności powinny się mieć osoby przeczesujące jaskinie, piwnice czy wloty tuneli kolejowych. Tam spotkać można jednego z bardziej jadowitych pająków - sieciarza jaskiniowego (łac. Meta menardi). Ukąszenie tego pająka może być bardzo bolesne, porównywalne do użądlenia przez szerszenia. Jednak jego jad nie jest niebezpieczny dla naszego życia, może ewentualnie wywołać reakcję alergiczną.

  Nieprzyjemne może być też ugryzienie kolczaka zbrojnego oraz tygrzyka paskowanego i wywołać może podobne skutki co ukąszenie przez sieciarza.

  Są pożyteczne

  Jak przyznają Lasy Państwowe, pająki może nie są "najbardziej pluszowymi stworzeniami w przyrodzie", ale duża część z nich jest kompletnie niegroźna, a co więcej - pożyteczna. Pająki są naszymi sprzymierzeńcami i są ważną częścią ekosystemu.

  Bardzo szybko odczulibyśmy brak pająków. Dlaczego są tak pożyteczne? Zjadają naprzykrzające się owady, takie jak komary, muchy czy pluskwy. Są też wskaźnikiem, że nasz dom jest wolny od zanieczyszczeń chemicznych - pająki potrafią dobrze wyczuć oddziaływanie chemikaliów.

  Widząc te zwierzęta w naszych domach warto się zastanowić, czy nam przeszkadzają. Często mogą być naszymi towarzyszami codziennego życia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Moje pajaki mnie sie boja.
  tak
  rajstopak /2019-11-03 17:13
 • Pająki są OK
  jedne z ładniejszych owadów - polecam fotki.
  ~Jacek /2019-11-03 12:16
 • pająki
  Lubię pająki!!! Nie boję się ich!!!
  ~andzia /2019-11-03 11:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...