Informacje
 • Bolid przeleciał nad Polską.
  "Pierwszy raz widziałem coś takiego"

  23-01-2019 20:53 Nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Bolid przeciął niebo nad Polską Foto: Maciej/Kontakt 24 | Video: Maciej/Kontakt 24

  Jasny obiekt przeciął niebo nad Polską w środowe popołudnie. - Bardzo ciekawe zjawisko. Trwało zaledwie kilka sekund - relacjonował Maciej, który wysłał na Kontakt 24 nagranie z podwarszawskich Pęcic.

  - Pierwszy raz widziałem coś takiego. Pasażerowie, z którymi jechałem, na początku mówili, że to fajerwerki, ale ja od pierwszego momentu wiedziałem, że to musi być meteor albo coś w tym rodzaju – mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Maciej.

  Kamera zamontowana w jego samochodzie uchwyciła przecinający niebo bolid. Nagranie powstało około godziny 16.30 w Pęcicach pod Warszawą. - Bardzo ciekawe zjawisko, trwało zaledwie kilka sekund, więc w pierwszy momencie trudno było zrozumieć, co zobaczyliśmy - relacjonował.

  Przelatujący bolid uwiecznił także na nagraniu Krzysiek. Wideo powstało około godziny 16.30 w miejscowości Moszna przed Brwinowem.

  "Meteor widoczny w Polsce! Wpadł on w atmosferę około godziny 16.40. Był widoczny na niebie przez około trzy sekundy w okolicach Warszawy" - napisał na Kontakt 24 Adam.

  Jeżeli Wam również udało się uchwycić to zjawisko na zdjęciach lub filmach, prześlijcie je na Kontakt 24.

  Co widać na nagraniu?

  O komentarz poprosiliśmy Mariusza Wiśniewskiego z Polish Fireball Network - Pracowni Komet i Meteorów.

  - Na nagraniu zarejestrowanym przez kamerę samochodową widoczny jest jasny meteor zwany również bolidem. Zjawisko wywołane zostało przez wpadający w atmosferę ziemską meteoroid o znacznych rozmiarach, dzięki czemu osiągnął dużą jasność - tłumaczył.

  Na filmie widać tylko końcową fazę lotu. - Bolid, gdy wszedł w pole widzenia kamery, był już jasny. Podczas lotu nastąpiła nieznaczna fragmentacja, czyli rozpad na kilka mniejszych meteoroidów, które pozostały nieco w tyle za główną masą i po chwili zgasły. Największy z fragmentów leciał dalej, aż przestał być widoczny nisko nad horyzontem - przekazał Wiśniewski.

  Dodał, że z informacji o miejscu powstania nagrania można wywnioskować, że koniec zjawiska nastąpił w kierunku południowo-zachodnim od Warszawy. Nie da się jednak określić, jak szybko bolid się poruszał i jak daleko od Warszawy nastąpił koniec przelotu.

  Taki przelot bolidu może zakończyć się spadkiem meteorytu na ziemię. Dzieje się tak w przypadku, gdy jego prędkość końcowa jest niewielka. - Przy dużej prędkości jego zgaśnięcie oznaczało moment, w którym całkowicie spalił się w atmosferze - wytłumaczył Wiśniewski.

  Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 31 października 2015 roku, gdy niebo nad Polską rozświetlił bardzo jasny bolid z roju Taurydów. - Mimo jasności porównywalnej z Księżycem w pełni żaden jego fragment nie dotarł do powierzchni ziemi - podkreślił. Wtedy na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć i nagrań pokazujących zjawisko.

  Polish Fireball Network wykorzystuje sieć kamer, które patrolują każdej nocy niebo nad Polską. Niestety kamery nie zarejestrowały tego zjawiska. W momencie przelotu niebo było wciąż zbyt jasne dla czułych kamer sieci PFN.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Magda Tez widzaiłam
  ja to też widziałam. sam koniec przed rozpadnięcie się obiektu. Była ok 16.35. Na tle pięknego nieba błękitu przechodzącego w granat zobaczyłam srebrzysty obiekt, który rozpadł się na kilka mniejszych i wszystkie zniknęły na tle nieba. Błam się, żeby nie spadły na domy. Ale nie było straży pożarnych, zresztą nie umiem ocenić jak wysoko rozpadał się ten tajemniczy obiekt w Kosmosu.

  Pozdrawiam

  Magda P
  ~magda kosmitka /2019-01-25 00:28
 • bolid
  widziałam go na warszawskim Ursynowie. Dosłownie trwało to 3 sekundy, spacerowałam z psem a tu nagle coś takiego... Niesamowity widok
  ~Kasqaa /2019-01-24 14:28
 • Bolid nad Trasą Siekierkowską
  Ja też widziałam ten bolid jadąc Trasą Siekierkowską w tych godzinach w stronę Mokotowa. Widziałam go po lewej stronie trasy już w w fazie kiedy się rozpadał. Świecił mocno ale krótko. Niestety nie mam kamery w samochodzie więc filmiku nie nagrałam.
  ~enimars CBK /2019-01-24 14:06
 • zima?
  My to mamy szczescie jak nie Smog to jakies bolidy tylko w naszym kraju cuda,pech.
  ~wacel /2019-01-24 08:44
 • Pod Toruniem
  Teraz dopiero wiem, co widziałam. Sekundę to trwało, ale rozjaśniony ruch przykuł moją uwagę.
  ~Alicja /2019-01-24 08:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...