Informacje
 • Bukiem i sosną chcą zabić "smoga krakowskiego"

  13-04-2013 21:53 Wielkie sadzenie drzew w Lanckoronie

  Wsadzno 12 tys. drzewek

  TVN24

  Małe buki i sosny sadzili w w sobotę w położonej niedaleko Krakowa Lanckoronie uczestnicy akcji "Zabij smoga nad Krakowem". Tym przedsięwzięciem chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

  Jak podkreślają organizatorzy, akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie i jego najbliższej okolicy. - Chcemy też pokazać, że nie tylko Kraków, ale i okoliczne miejscowości cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza - zaznaczyła współorganizatorka akcji Elżbieta Sroka.

  Ochotnicy sadzili drzewa na przeznaczonej do zalesienia 2-hektarowej powierzchni w Nadleśnictwie Andrychów. W planach było zasadzenie 12 tys. sadzonek buków i sosen. Pracownicy nadleśnictwa na miejscu udzielali wskazówek dotyczących sadzenia, wydawali sprzęt oraz rośliny.

  - Przynajmniej do jesieni mamy spokój, nie zarośnie nam to trawą, ani darnią - powiedział leśnik Leszek Rabenda. - Jest skopane, jest zdarta pokrywa, więc drzewko ma w ten chwili wolną przestrzeń do rośnięcia. Nie będzie zagłuszać tego trawa.

  "Zabij smoga nad Krakowem"

  Inicjatywa sadzenia drzew jest jedną z pierwszych z serii wydarzeń ekologicznych, którą chcą zapoczątkować rzemieślnicy z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic, zrzeszeni w kalwaryjskim Cechu Rzemiosł Różnych. Akcję wspiera wójt Lanckorony Zofia Oszacka.

  Według badań przez dwie trzecie roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Stężenie pyłu wyraźnie rośnie w sezonie grzewczym. By poprawić sytuację, konieczne są zmiany przepisów. Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców.

  Względnie czystym powietrzem można w Krakowie oddychać tylko między majem a sierpniem, ale z dala od głównych tras komunikacyjnych.

  Walkę o czyste powietrze w Krakowie od kilku miesięcy prowadzą aktywiści ruchu społecznego "Stop dla smogu w Krakowie" oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego; w wielu punktach miasta wiszą plakaty z hasłami "Chcemy oddychać" i "No smoging please".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • NIE dla samobójców oddychanie!
  Przykro mi,że w drastyczny sposób daję do zrozumienia wszelkiej zielonej nacji,że wasze miejsce jest na pastwisku,skoro już chcecie oddychać.Mnie nie pasuje oddychanie tym samym co wy,bo jeszcze szare komórki mi pracują bez dopalaczy przez was lansowanych.To wy i wasi pobratymcy w Europie/np w Brukseli/ dajecie dowód głupoty i niekompetencji zabierając głos w sprawie zmiejszenia prędkości w miastach. Skoro już jesteście samobójcami to trudno,ale nie mogę pozwolić na to by wasza głupota zabijała moje dzieci i wnuków.Sami sobie wdychajcie to co wydali pojazd jadący 30 czy 50 km/h i wasze dzieci skażone genetycznie głupotą też niech to wdychają.
  ~nolepiok /2013-09-25 21:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...