Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Wasze relacje z załamania pogody

[object Object]
Ponad 1100 interwencji strażaków po burzachtvn24
wideo 2/21

Niebezpieczna pogoda, z jaką mieliśmy do czynienia w niedzielę, dała się we znaki mieszkańcom wielu regionów kraju. Strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Grzmiało, padał intensywny deszcz i porywiście wiało. Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje.

W wielu częściach Polski w niedzielę pogoda stanowiła zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jeszcze przed południem wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego - najwyższego - stopnia przed burzami z gradem. Obowiązywały także niższe stopnie alertów przed wyładowaniami z silnymi opadami deszczu. Do mieszkańców części kraju wysłany został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Setki interwencji

Jak poinformowała około godziny 8 w poniedziałek Mazowiecka Straż Pożarna, na terenie całego kraju strażacy interweniowali 1161 razy.

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. mazowieckim 617, woj. łódzkim 121, woj. śląskim 96, woj. małopolskim 74, woj. podlaskim 54, woj. wielkopolskim 46.

Strażacy najczęściej interweniowali w związku z połamanymi drzewami i konarami, zatarasowanymi drogami, zalanymi posesjami i piwnicami - przekazał w poniedziałek rano na antenie TVN24 starszy kapitan Krzysztof Batorski, rzecznik PSP.

Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 12,5 tys. W szczytowym momencie prądu nie miało około 25 tysięcy odbiorców. Nikt nie został ranny.

Ponad 1100 interwencji strażaków po burzach
Ponad 1100 interwencji strażaków po burzachtvn24

Powalone drzewa w woj. mazowieckim

Minionej doby na Mazowszu strażacy interweniowali 617 razy, z czego 304 razy w Warszawie – poinformował w poniedziałek rano oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

W związku z opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy podjęli również wiele interwencji w okolicach stolicy: w pow. pruszkowskim (71), legionowskim (40), grodziskim (34) czy wołomińskim (25).

W większości zdarzenia dotyczyły powalonych na jezdnie drzew, zalanych garaży i częściowych podtopień. W Legionowie uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ O BURZY W WARSZAWIE

Burza, która przeszła nad Warszawą, była wyjątkowo gwałtowna. Odnotowano porywy wiatru do 95 kilometrów na godzinę (stacja Warszawa-Flitry). Na Bielanach spadły 22 litry wody na metr kwadratowy. Jak poinformował IMGW, po burzowych opadach stan wody w Warszawie na Wiśle "podskoczył" o pięć centymetrów.

Burza w Warszawie
Burza w WarszawieKontakt 24

Podtopienia w Łódzkiem

W województwie łódzkim, w związku z usuwaniem skutków silnych burz, wieczorem w niedzielę i w nocy straż pożarna interweniowała 121 razy. Burze przemieszczały się z południowego zachodu na północny wschód z opadami deszczu o natężeniu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy na 10 minut, lokalnie z gradem o średnicy do 4 centymetrów. Występowały porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

- Pracy było dużo, ale nie aż tak, jak się spodziewaliśmy. Interweniowaliśmy głównie przy podtopionych budynkach, pomagaliśmy przy wypompowywaniu wody z piwnic domów i innych pomieszczeń oraz usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. W powiecie radomszczańskim i łaskim odnotowaliśmy dwa uszkodzone dachy w budynkach gospodarczych, a w brzezińskim i łódzkim wschodnim wiatr uszkodził dachy dwóch domów - poinformował w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi. Dodał, że nie było poszkodowanych osób.

Zerwany dach na Podlasiu

Ponad 40 interwencji odnotowała straż pożarna w związku z gwałtownymi burzami i opadami deszczu, które w niedzielę późnym wieczorem przeszły nad województwem podlaskim - poinformowało w nocy całodobowe stanowisko kierowania PSP w Białymstoku. To statystyka na godz. 23.30 w niedzielę.

Większość interwencji związana była z wypompowywaniem wody z posesji czy usuwaniem z dróg połamanych konarów drzew. W powiecie białostockim (tam zgłoszeń było najwięcej) odnotowano też jeden zerwany dach na budynku i pożar (niewykluczone, że od wyładowania atmosferycznego).

Nad Białymstokiem burza z silnymi wyładowaniami i intensywnym deszczem przeszła po godz. 22 i trwała ok. 30 minut. Również w ciągu dnia w stolicy Podlaskiego intensywnie padało, niektóre ulice były czasowo zalane wodą i ruch był tam utrudniony, ale nie odnotowano żadnych miejsc nieprzejezdnych.

Zablokowane drogi w woj. śląskim

Strażacy interweniowali w woj. śląskim w sumie minionej doby 89 razy - najczęściej na terenie powiatu zawierciańskiego - 20 razy, Jaworzna - 11 razy oraz powiatu cieszyńskiego - 11 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi i powalonych drzew oraz - w 4 przypadkach - pompowania wody. Uszkodzone zostały dachy w dwóch budynkach mieszkalnych: w Jaworznie i miejscowości Siadcza w powiecie zawierciańskim, oraz na trzech budynkach gospodarczych - jednym w Jaworznie i dwóch w powiecie zawierciańskim.

W miejscowości Piasek w powiecie pszczyńskim w niedzielę wieczorem na drogę S1 wichura zwaliła gałęzie drzew. Ruch w kierunku Bielska-Białej odbywał się jednym pasem. Przed północą przywrócono ruch na drodze.

Również w niedzielę wieczorem w Sławkowie w powiecie będzińskim na drogę krajową nr 94 w wyniku wichury spadło drzewo, blokując przejazd w kierunku Olkusza. Wytyczono objazd przez Bukowno (Małopolskie). O godz. 22.20 przywrócono ruch na drodze.

Kilkadziesiąt interwencji w Wielkopolsce

W ciągu ostatniej doby około 50 razy wyjeżdżali wielkopolscy strażacy do zdarzeń związanych z sytuacją pogodową. Głównie były to interwencje związane z wypompowywaniem wody czy usuwaniem konarów. W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.

Jak poinformował w poniedziałek oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, w tym czasie nie odnotowano poważniejszych zdarzeń. Działania przeprowadzono bez większego nakładu sił i środków. Głównie były to zdarzenia w południowo-wschodniej części regionu.

Wasze relacje

Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje ze swoich regionów:

Autor: kw,ps/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, RCB, PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Ryszard/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Piątek 03.05 przyniesie zmiany. W części kraju pojawią się opady deszczu oraz burze. Nadal będzie bardzo ciepło. Temperatura w centrum Polski dojdzie nawet do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 03.05. Pojawią się opady deszczu i burze

Pogoda na jutro - piątek 03.05. Pojawią się opady deszczu i burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar połonin. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP