Informacje
 • Bushcraft i survival łatwiejsze w polskich lasach. "Musimy śledzić nowe trendy"

  18-11-2019 17:03 Ponad 40 obszarów do aktywności
  Wreszcie można legalnie biwakować w lesie Foto: Shutteerstock | Video: TVN24

  Jeżeli jesteście miłośnikami spania w dziczy, lubicie budować szałasy i sprawdzać, czy przetrwacie w trudnych warunkach, to będziecie mogli realizować swoje pasje bez obaw. Lasy Państwowe wyznaczyły kilkadziesiąt obszarów do uprawiania nietypowych form aktywności terenowej - survivalu i bushcraftu.

  Osoby uprawiające survival i bushcraft będą mogły realizować swoje hobby na terenach Lasów Państwowych bez obaw o naruszenie prawa. Pilotażowy program w kilkunastu regionach Polski ruszy 21 listopada.

  - Wyznaczyliśmy łącznie 43 obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tysięcy hektarów lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 hektary, a największy - 5371. Na całej powierzchni tych terenów bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

  Zasady korzystania z lasów

  W granicach wyznaczonych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa. Należy je tylko o tym uprzedzić. Biwakujący będą musieli posprzątać po sobie i przywrócić miejsce do stanu, w jakim go zastali.

  - Musimy śledzić nowe trendy w rekreacji i starać się zapewnić każdemu swobodę realizowania jego pasji w lesie. Użytkownicy lasu powinni z kolei zrozumieć obowiązki i odpowiedzialność leśników, zwłaszcza za bezpieczeństwo ludzi i przyrody - powiedziała naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Anna Pikus.

  Aby poznać wzajemne potrzeby leśników oraz bushcrafterów i survivalowców od 2018 roku prowadzone były konsultacje i warsztaty. Podczas spotkania w marcu tego roku wypracowano wspólne rozwiązanie i rozpoczęto prace nad jego wdrożeniem.

  Leśnicy skorzystali z zapisu w ustawie o lasach z 1991 roku. Artykuł 30. tej ustawy zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, jednak nie określa dokładnie tego, na jak szerokim obszarze lasu można "biwakować".

  "To może być przełom"

  Survival jako sztuka przetrwania jest gromadzeniem wiedzy i umiejętności potrzebnych do przetrwania w trudnych warunkach. Bushcraft to umiejętność przeżycia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych. Polega na uprawianiu różnych nietypowych form aktywności terenowej.

  Bushcrafterzy i survivalowcy są nastawieni na bardzo bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie. Nie chcą najczęściej nocować w miejscach wyznaczonych i zagospodarowanych turystycznie, lecz właśnie w głuszy. Ścinają gałęzie do budowy szałasów i używają ognia, co wzbudza zrozumiały niepokój leśników. Łączy ich z nimi jednak znajomość praw rządzących przyrodą oraz świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla zdrowia człowieka. Społeczność miłośników bushcraftu i survivalu liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie.

  Okres pilotażu programu potrwa od 21 listopada przez kolejny rok. - Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu - podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • człowiek który być blisko natury
  czy wy dacie w końcu tym zwierzętom spokój wchodzicie butami do ich domu wasze samolubstwo i egoizm jest nie do zniesienia
  ~zwerzolub /2019-11-20 20:24
 • czlowiek?
  Pewnie w miastach juz wszystko zdewastowane przez mafie i bandziorstwo opanowane pozostaly jeszcze lasy zdewastowac a sadzic drzewka nie ma komu,to jest chore tak to leci juz przeszlo 30 lat,nic do normalnego obywatela ciekawe ze za komuny bylo duzo lepiej wszedzie niestety.
  ~szpieg /2019-11-19 09:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...