Informacje
 • Ciekawość zbada Marsa. Start w sobotę

  21-11-2011 16:52 Atomowo napędzany łazik w drodze na Czerwoną Planetę
  Ciekawość zbada Marsa. Start w sobotę

  Curiosity niebawem poleci na Marsa

  NASA

  Najnowszy łazik NASA, który ma dostarczyć dowodów na to, czy istniało życie na Marsie, został zamontowany na szczycie rakiety i oczekuje na start. Do pojazdu wielkości małego samochodu załadowano już źródło energii, czyli pięć kilogramów radioaktywnego plutonu, który ma napędzać łazika przez co najmniej dwa lata podróży po Czerwonej Planecie.

  Łazik o nazwie Curiosity (ang. ciekawość) jest głównym elementem misji o nazwie Mars Science Laboratory. Program NASA ma już kilka lat opóźnienia i znacząco przekroczył planowane koszty (wynoszą obecnie 2,5 mld dolarów, 30 proc. więcej niż planowano), ale po pokonaniu wszelkich problemów jest wreszcie gotowy do startu. Sonda kryjąca w sobie łazika została zamontowana na szczycie rakiety Atlas 5 i czeka na sygnał do odpalenia z przylądka Canaveral.

  Pierwszym terminem startu był piątek 25 listopada. Jednak wykryto prawdopodobną usterkę w rakiecie i odpalenie przełożono na sobotę, aby było więcej czasu na wymianę jednej z baterii.  Winda na Marsie

  Curiosity ma wylądować na powierzchni Marsa w sierpniu 2012 roku po dziewięciomiesięcznej podróży. Gdy już łazik znajdzie się u celu swojej wyprawy, energii do działania będzie mu dostarczać radioaktywny pluton. W Curiosity zamontowano "radioizotopowy generator termoelektryczny". To urządzenie wykorzystuje ciepło powstające podczas procesów rozpadu w plutonie, które jest następnie wykorzystywane do generowania energii. Pięć kilogramów plutonu ma wystarczyć łazikowi na co najmniej dwa lata badań. Generator ma jednak działać zdecydowanie dłużej, nawet kilkanaście lat.

  Tego rodzaju źródło energii jest powszechnie wykorzystywane od wielu dekad na pokładach różnych sond kosmicznych. Amerykanie i Rosjanie montowali je także na Ziemi w między innymi latarniach morskich położonych na dalekiej północy.

  Czytaj także w tvn24.pl

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Radioizotopowy generator termoelektryczny w Curiosity...
  Warto uściślić iż radioizotopowy generator termoelektryczny w Curiosity zawiera NIEROZSZCZEPIALNY izotop Pluton-238, a nie wykorzystywany w np. broni jądrowej rozszczepialny Pluton-239...

  Choć w reaktorach Pu-239 jest łatwiej wyprodukować od Pu-238, to z punktu widzenia zasilania sond kosmicznych, Pu-239 jest NIEPRZYDATNY. Dlaczego? Bo generuje on za mało ciepła. 5 kg Pu-239 generuje w sumie 10 W ciepła, któreż to ciepło dzięki wykorzystaniu tzw.Zjawiska Seebecka można przekształcić w prąd.
  Przetwarzanie ciepła w prąd tym sposobem, ma tę zaletę, że nie wymaga żadnych części mechanicznych, co ma niebagatelne znaczenie w ultratrudnych warunkach w kosmosie, jednakże przetwornice tego typu mają bardzo niską sprawność, ok. 6% -- oznacza to tym samym, że z 5 kg Pu-239, dałoby się wycisnąć nikłe 0.6 W energii elektrycznej...
  ...a w rzeczywistości nawet nieco mniej, bo pewną część energii traci się bezproduktywnie poprzez np. niedoskonałości łączy, opór elektryczny, itp.

  Natomiast inna sprawa jest z Pu-238, który generuje dużo więcej ciepła od Pu-239, tak że pod wpływem własnego ciepła, bryłka Pu-238 może nawet rozżarzyć się do czerwoności!
  1 kg Pu-238 generuje aż 500 W ciepła, czyli 5 kg to już około 2500 W. (a nie liche 10 W, ja w przypadku Pu-239)
  Biorąc pod uwagę, że część tegoż ciepła nie uda się wykorzystać, to i tak Curiosity będzie zasilany w 2000 W mocy cieplnej -- ogrzewać będzie części sondy w zimne noce marsjańskie, kiedy to temperatura spada tam nawet do -70st.C.
  Oczywiście ciepło to będzie przetwarzane też w 125 W mocy elektrycznej, wystarczającej już do zasilania urządzeń sondy.
  ~Andrzej_Karon /2011-12-09 11:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...