Informacje
 • "Coraz bardziej świadomi". Trzy czwarte Polaków zaniepokojonych zmianami klimatu

  04-12-2018 15:28 Badanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego
  "Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej" Foto: JuergenPM/Pixabay (CC 0) | Video: TVN24

  Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. To tylko trochę mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej (78 procent). Badanie w krajach UE oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach przeprowadził instytut YouGov dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

  Przed światową konferencją klimatyczną COP 24, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z YouGov, globalną firmą zajmującą się badaniem opinii publicznej, przeprowadził pierwsze badanie nastrojów obywateli w kwestii zmiany klimatu wśród mieszkańców Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.

  - Badanie dotyczące zmiany klimatu stanowi dla delegatów uczestniczących w konferencji COP24 w Katowicach ważny sygnał, że obywatele są coraz bardziej świadomi wyzwań związanych ze zmianą klimatu - skomentował wyniki badania Jonathan Taylor, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działania w dziedzinie klimatu i ochrony środowiska.

  Trzy czwarte zaniepokojonych Europejczyków, co piąty się nie boi

  Z badania wynika, że zaniepokojenie zmianą klimatu wyraża w UE średnio 78 procent obywateli. O tym, że jest to zagrożenie dla ludzkości, przekonanych jest 59 proc. mieszkańców Unii.

  Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej nie boi się zmian klimatycznych. "Mimo obiecujących tendencji związanych ze świadomością zmiany klimatu w całej Europie, 20 proc. obywateli UE nadal nie wyraża zaniepokojenia tym zjawiskiem" - zauważył EBI w komunikacie.

  Podkreślił, że w porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy i tak lepiej rozumieją powagę problemu. "Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78 proc. Europejczyków, a tylko 65 proc. Chińczyków i 63 proc. Amerykanów" - czytamy w raporcie.

  Obawa o portfel

  55 proc. Europejczyków uważa, że odczuje w swoim życiu osobistym negatywne skutki finansowe zmiany klimatu. Tego zdania jest 40 proc. Chińczyków i 45 proc. Amerykanów.

  Obywatele USA są największymi optymistami, jeśli chodzi o postrzeganie wpływu działań w dziedzinie klimatu na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy: 26 proc. z nich uważa, że działania takie mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Opinię tę podziela tylko 21 proc. Europejczyków i 11 proc. Chińczyków.

  Polacy w badaniach

  Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. Tylko 40 proc. uważa, że nie jest ona zagrożeniem dla ludzkości.

  W większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze. W Polsce jest odwrotnie: 48 proc. Polaków w wieku 35–54 lat uważa, że zmiana klimatu jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród ludzi w wieku 18-34 ten odsetek jest niższy i wynosi 34 proc.

  60 proc. Polaków twierdzi, że zmiana klimatu wpłynie negatywnie na ich finanse. Nieco więcej niż co piąty - 22 procent - uważa, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

  W badaniu wzięło udział 25 000 respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.

  Europejski Bank Inwestycyjny, to instytucja finansowa Unii Europejskiej, działająca od 1 stycznia 1958 roku, powołana na mocy traktatu rzymskiego z 1957 o utworzeniu EWG. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Siedziba mieści się w Luksemburgu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ............... zaniepokojonych zmianami klimatu ....
  ... państwo miliarderzy naszego pięknego Swiata , uczyńcie coś , zróbcie zrzutkę by ratować planetę . Wasz wkład przyczyni się do tego , że Wasze dzieci i wnuki będą mieli szansę przeżyć i cieszyć się pięknem naszej matki Ziemi ... .
  obserwatorpl300 /2018-12-04 17:32
 • Zielony Jarek wie lepiej !
  Pewnie każdy chce Polaka oszukać. Jarek wie lepiej.
  ~Nick /2018-12-04 17:11
 • To tylko dobrze.
  Najbogatsze gospodarki świata znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego.
  Klimat wymusza zużycie prądu. Jeżeli się ociepli i w naszym kraju będziemy mieć winogrona to nie bedziemy palić w piecach :)))) PROSTE
  Czyli spalając węgiel przyczyniamy się zmniejszeniu zużycia węgla w przyszłości :))))
  PARADOKS A na idiotach zarabia niemiecka gospodarka HAHAHAHA
  ~ZielonyJarek /2018-12-04 16:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...