Informacje
 • "Delikatna chmurka przyszła", a potem "same szkody, same straty"

  29-07-2020 13:14 Groźna wtorkowa aura
  Zniszczenia po burzach w Wieluniu Foto: KM PSP Olsztyn | Video: TVN24

  Wtorkowa pogoda była niebezpieczna. W całym kraju strażacy musieli interweniować około 570 razy, by usunąć skutki burz i ulew. Najwięcej wyjazdów odnotowano w województwie łódzkim.

  Minionej doby straż pożarna przeprowadziła około 570 interwencji związanych z sytuacją pogodową. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że nie było żadnych ofiar ani rannych.

  Najwięcej pogodowych zniszczeń pojawiło się w województwach łódzkim i opolskim.

  Interwencje w woj. łódzkim

  Najwięcej interwencji pogodowych odnotowano w województwie łódzkim - tam strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 190 razy.

  Najpoważniejsze zniszczenia pojawiły się w powiecie wieluńskim, gdzie straż musiała interweniować prawie 100 razy.

  - Delikatna chmurka przyszła i po chwili z miejsca zrobiło się biało. Chwilka to była, minuta. Wywijało, a wyszliśmy to już dachu nie było. [...] Tu nie było jak się przyszykować - relacjonowali mieszkańcy Wielunia.

  - Nie ma dachu całkowicie, z drugiej strony nie ma blachy, z całego garażu też nie ma, płot rozwalony, elewacja potrzaskana. Same szkody, same straty - dodawali.

  - Jak już tyle lat tu przeżyłem, ponad 70 lat, to nie widziałem takiego czegoś jeszcze - mówił jeden z mieszkańców.

  Oprócz tego regionu sporo zgłoszeń odnotowano także w powiatach radomszczańskim i pajęczańskim.

  Niebezpiecznie także na Mazowszu i Warmii

  Na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 50 interwencji w związku z burzami - poinformował w środę rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

  Jak przekazał, 45 zdarzeń miało związek z silnym wiatrem, a 5 z opadami deszczu. Strażak dodał, że najwięcej interwencji było w Warszawie (12) oraz w powiatach przasnyskim (5) i wołomińskim (4).

  Pogoda dała się we znaki także na Warmii. W Olsztynie wiało tak bardzo, że wiatr przewracał łodzie i łamał konary drzew na stojące pod nimi samochody.

  - Na terenie samego Olsztyna interweniowaliśmy 37 razy. Na ulicach Żeglarskiej, Olimpijskiej i Dębowej powaliło się około pięćdziesiąt drzew. Na ulicach Kołłątaja i Akacjowej drzewa zawaliły się na samochody, a na ulicy Sielskiej drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny. Nikomu nic się nie stało - relacjonował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 kapitan Adam Rybicki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

  Jak dodał, pozostałe dwie interwencje były poza Olsztynem. - W Sząbruku na domek letniskowy powaliło się drzewo. Mężczyzna doznał uszkodzenia przez spadającą gałąź, na miejscu została mu zapewniona pomoc medyczna - dodał kpt. Adam Rybicki.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...