Informacje

 • Dieter odchodzi, ale to nie koniec śniegu. Wtórny niż nadejdzie w nocy

  12-01-2017 09:13

  Wszystko za sprawą układu niskiego ciśnienia

  Zima nie odpuszcza

  Fot.: Pixabay (CC-BY-SA) / EmArt, ICM UW, film: TVN24

  W całej Polsce panuje zimowa, śnieżna aura. Sypie w wielu regionach, przez co sytuacja na drogach jest bardzo trudna. Po południu pogoda powinna się poprawić, lecz to nie koniec opadów śniegu.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Trudna pogoda w kraju występuje za sprawą niżu Dieter, którego centrum znajduje się obecnie nad Skandynawią. W związku z tym przez Polskę przechodzi aktywny front atmosferyczny z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, który w całym kraju powoduje liczne utrudnienia.

  Krótka poprawa pogody

  Jak zauważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, pogoda po południu powinna się poprawić, jednak nie na długo.

  - Pogoda będzie dokuczliwa dzisiaj do południa nad wschodnią częścią kraju. W tej chwili front, który wczoraj wieczorem wkroczył do Polski i przyniósł śnieżyce między innymi w Szczecinie, Wrocławiu i Gorzowie, jest nad wschodnią częścią kraju, rozciąga się na linii Kętrzyn, Warszawa, Kielce, Kraków Zakopane - mówi Unton-Pyziołek. - W tej strefie oraz na wschód od tej strefy do południa jeszcze będą występować umiarkowane i intensywne opady śniegu, do około 5 cm, chociaż lokalnie może być więcej - dodaje.

  Choć wydaje się, że 5 cm śniegu to nieduża ilość, już nawet tak mała warstwa potrafi spowodować bardzo duże utrudnienia.

  Dieter rządzi pogodą

  Front atmosferyczny, który odpowiada za trudne warunki pogodowe, jeszcze w czwartek przesunie się na wschód.

  - Front w godzinach popołudniowych powinien już opuścić nasze granice. Przejdzie już nad Białoruś i nad Ukrainę, więc po południu pogoda powinna być lepsza - mówi Unton-Pyziołek.

  Nie oznacza to, że czeka nas spokojny dzień. Synoptycy przewidują bowiem miejscami przelotne, intensywne opady śniegu, a na zachodzie - deszczu ze śniegiem. Dodatkowo silniej powieje. Spodziewamy się porywów wiatru dochodzących do 70 km/h, a na północy - do 80 km/h.

  Kolejny niż

  A to nie koniec śnieżnej pogody w kraju. Nad Wyspami Brytyjskimi znajduje się kolejny układ niżowy, który zmierza do Polski. To wtórny niż po Dieterze. Jest niewielki, ale także może spowodować liczne utrudnienia. - W nocy wkroczy nad południowo-zachodnią i zachodnią część kraju i przyniesie śnieg i śnieg z deszczem, szczególnie dokuczliwy jutro wraz z silnym wiatrem - mówi synoptyk TVN Meteo.

  Opady prognozowane po południu i w kolejnych dniach:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sypie
  No strasznie nasypało...Potworność - ze dwa centymetry.Kataklizm.Tak jak pisałem wcześniej - meteorolodzy są przewrażliwieni.Herbatkę może z meliską trzeba wypić i nie przeżywać...
  johnny75 /2017-01-12 11:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...