Informacje
 • Dramatyczna walka w gnieździe rybołowów

  10-07-2019 11:09 Jastrząb zaaatakował po raz kolejny
  Dramatyczna walka w gnieździe rybołowów Foto: lasy.gov.pl | Video: Lasy Państwowe

  W Nadleśnictwie Lipka w województwie wielkopolskim jastrząb zaatakował gniazdo rybołowów. To kolejny atak tego drapieżnika na rzadko spotykane osobniki w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

  5 lipca tuż o poranku samica jastrzębia zaatakowała gniazdo Szuwarka i RoSzponki na terenie Nadleśnictwa Lipka. Ich młode przebywały w gnieździe, kiedy jednego z nich próbował porwać jastrząb. Obecnie rybołowy ważą prawdopodobnie około kilograma, czyli niemal tyle samo, co dorosła samica jastrzębia. Dzięki temu jastrząb nie był w stanie złapać młodego osobnika i wylecieć z nim z gniazda. Co więcej, zaatakowany rybołów nie poddał się łatwo, bo chwycił szponem rodzeństwo za skrzydło, by jastrzębica nie ściągnęła go na dół.

  Młody osobnik walczył dzielnie, jednak nie był na tyle silny, by długo utrzymać się na krawędzi gniazda. Niestety, dopiero pod koniec walki do gniazdowiska przyleciała RoSzponka.

  Ku zdziwieniu miejscowego leśniczego, który pojechał na miejsce zbadać tę sytuację, zaatakowany rybołów przeżył i siedział na przęśle słupa tuż za kamerą. Nie wiadomo, w jakim stanie jest obecnie.

  Leśnik zauważył, że młody ptak już lata, ale słabo i nieporadnie. By nie niepokoić ptaków, pracownicy z Nadleśnictwa Lipka monitorują gniazdo z bezpiecznej odległości.

  Jastrząb zaatakował po raz drugi

  To był kolejny raz, kiedy jastrząb napadł na gniazdo. Pierwszy raz zaatakował 26 czerwca tego roku. W gnieździe przebywała wtedy RoSzponka z trzema młodymi rybołowami, kiedy samica jastrzębia nadleciała. Niespodziewanie chwyciła pierwszego z brzegu młodego i wyciągnęła go z gniazda.

  W Nadleśnictwie Lipka rybołowy gniazdują już od blisko 20 lat. Transmisję z ich gniazda można obserwować od 2014 roku. Atakowały je sójki, kruki, a nawet sokoły wędrowne. W tym roku byliśmy jednak świadkami udanego ataku jastrzębia na młode rybołowy.

  Zobacz atak jastrzębia na gniazdo RoSzponki i Szuwarka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...