Informacje
 • Dwa litry wody dziennie, alkohol "absolutnie niewskazany". Jak przeżyć upały

  05-06-2019 15:06 Upały to wyzwanie dla naszego organizmu
  Upały, burze i gradobicia. IMGW wydaje ostrzeżenia Foto: Gulcin Guler/Pixabay | Video:  

  W kolejnych dniach w Polsce zapowiadane są upały. Eksperci zalecają spożywanie dużej ilości płynów i unikanie słońca między godziną 11 a 15. Przypominają też o zachowaniu zbilansowanej diety - bogatej w owoce i warzywa. Zdaniem naukowców, gorących dni w ciągu roku przybywa.

  Do Polski napłynęła fala gorącego powietrza. Miejscami temperatura w środę może sięgać 32 stopni Celsjusza.

  SPRAWDŹ, GDZIE OBOWIĄZUJĄ OSTRZEŻENIA PRZED UPAŁAMI

  - Chrońmy ciało, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu – zaleca prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii, Bożena Janicka. Zwraca uwagę, by zatroszczyć się szczególnie o dzieci, osoby starsze i przewlekle chorych.

  Nie przesadzać z aktywnością

  Ekspertka odradziła spacery i długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. W razie potrzeby wyjścia na zewnątrz warto ubrać się w strój przewiewny, ale pokrywający całe ciało, by chronić skórę przed słońcem. Lekarz przypomina o nakryciu głowy - obszaru ciała, z którego najszybciej paruje woda.

  W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Bawiącym się na dworze maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia.

  W grupie osób najbardziej narażonych na ostre słońce są osoby starsze. Dlatego wobec  nich szczególnie zalecane jest pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Jeśli jednak senior musi wyjść na zewnątrz, powinien zabrać ze sobą coś do picia.

  Gdy z nieba leje się żar, działkowicze i właściciele ogrodów powinni powstrzymać się od intensywnych prac, szczególnie w południe. Według lekarki nawet w upalnie dni można być aktywnym i uprawiać sport, ale należy to robić w sposób umiarkowany, najlepiej - wcześnie rano lub wieczorem, by w godzinach największego nasłonecznienia nie wystawiać się na promienie słoneczne.

  - Pamiętajmy również o kremach. Kremy ochronne to te z wysokim filtrem, powyżej 30. Dzieci nawet zaleca się smarować filtrem 50, bo mają bardzo delikatną skórę - zaznacza Janicka.

  Alkohol "absolutnie niewskazany"

  Ekspertka zaleca picie dużej ilości wody - najlepiej mineralizowanej, zawierającej elektrolity, a nie zwykłej przegotowanej. W czasie upałów powinniśmy pić co najmniej dwa litry dziennie takich płynów.

  Absolutnie niewskazany jest alkohol - przestrzega lekarka. Jak tłumaczy, rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

  Podczas upałów nie wolno zapominać o diecie. Należy jeść częściej, ale mniej - zaleca Janicka. Dobrze jest sięgać po warzywa, owoce, ewentualnie trochę nabiału i pieczywa. Ciężkie i obfite posiłki są niewskazane.

  Zamknięte auto to piekarnik

  PPOZ akcentuje, że gdy słupki termometrów osiągają i przekraczają 30 stopni Celsjusza, w nagrzanym samochodzie błyskawicznie temperatura wzrasta do 60 stopni. Zamknięte auto zmienia się piekarnik. Dlatego nawet na moment nie wolno zostawiać w nim dzieci ani zwierząt.

  - Słońce i lato są po to, żeby z nich korzystać. Naładować akumulatory i uzupełnić cenną dla organizmu witaminę D. Ale oprócz dobrodziejstw, wysokie temperatury mogą wyrządzić wielką krzywdę. Cieszmy się ciepłem z rozsądkiem – apeluje Bożena Janicka.

  Uwaga na udar

  W czasie upałów istnieje niebezpieczeństwo udaru słonecznego, który objawia się silnym bólem głowy, mroczkami w oczach lub "pływającym" obrazem. Mogą wystąpić też problemy z układem krwionośnym powodujące omdlenia. W takim przypadku eksperci zalecają picie dużej ilości płynów, przebywanie w chłodzie (poza zasięgiem słońca) i schłodzenie organizmu wodą lub nawet wzięcie kąpieli.

  W razie omdlenia należy wezwać pogotowie.

   

  Coraz więcej gwałtownych zjawisk

  Pod koniec maja w Warszawie w czasie spotkania z dziennikarzami naukowcy alarmowali, że w związku z nasileniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów, powodzi, upałów, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie.

  - Jeszcze niedawno wydawało się, że zmiany klimatu w Polsce to dopiero przyszłość, że będziemy je odczuwać dopiero za 30 czy nawet 40 lat. Niestety, to się już dzieje, coraz bardziej odczuwamy  negatywne skutki zmian klimatu, w tym również zdrowotne - powiedział dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  W ostatnich dekadach zwiększa się liczba upalnych dni w ciągu roku. W 1960 r. w rejonie Warszawy takich dni, w których temperatura wyniosła co najmniej 32 st. C., było 12 w ciągu roku. Dziś jest to nawet 23 - wynika z interaktywnej infografiki zamieszczonej w artykule w "New York Timesie". Do jej opracowania wykorzystano dane Climate Impact Lab, które tworzą naukowcy z różnych uniwersytetów i instytucji. We Wrocławiu było to odpowiednio 6 i 11 dni, w Suwałkach - 1 i 3 dni, w Przemyślu - 3 i 5.

  Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dowody naukowe wskazują, że w ostatnich 50 latach to człowiek miał największy wpływ na klimat na świecie. Jeszcze możemy zatrzymać te zmiany - przekonuje IPCC - ale mamy na to około 12 lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mój osobisty sposób na upały
  Przed koniecznym wyjściem na upał warto pożuć sobie papryczkę chili.Może to śmieszne,ale po tym mam przyjemne wrażenie uczucia chłodu.Upał stanie się mniej męczący,szczególnie dla osób cierpiących na różne schorzenia górnych dróg oddechowych,bo po papryczce lekko się oddycha. Najlepiej pić dużo zagęszczonych płynów,co zwalnia szybkie odparowywanie wody z organizmu.
  ~Lech /2019-06-05 19:19
 • Picie wody
  Picie 2 litrów wody mineralnej dziennie sprawia mi problemy ale moim ratunkiem jest połączenie niegazowanej cisowianki z owocami i miętą. Te połączenie jest super i od razu lepiej smakuje i jakoś udaje mi się te 1,5 litra wypić.
  ~Zofia /2019-06-05 16:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...